Przed nami pierwszy w tym roku numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W styczniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, której częstość występowania rośnie z roku na rok. Jednocześnie znacznie obniża się wiek jej rozpoznania. Konsekwencje choroby mogą dotyczyć problemów z realizacją potrzeb seksualnych. Wśród mężczyzn dominują zaburzenia erekcji, natomiast u kobiet zaobserwować można m.in. brak pożądania. Więcej na ten temat pisze Dorota Kalka.
Żałoba po stracie dziecka jest bardziej dotkliwa niż po śmierci współmałżonka. Osieroceni rodzice narażeni są na ciężką depresję i szereg innych objawów psychosomatycznych. Mogą odczuwać osamotnienie związane z brakiem osób, które są w stanie zrozumieć tę sytuację. Szczególnego znaczenia nabiera więc udzielenie wsparcia społecznego. Rozwinięcie tematu znajdziecie w artykule Katarzyny Konczelskiej.
Self – Reg to nauka samoregulacji obejmująca umiejętne regulowanie poziomu pobudzenia i odbudowywanie zasobów energii. Znajduje zastosowanie w pracy psychologa dziecięcego, szeroko współpracującego z rodziną. Koncentruje się na przyczynach zachowania i wspiera w pracy nad nimi. Więcej na temat Self – Reg przeczytasz w artykule Jagody Sikory.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się kropelkowym popuszczaniem moczu bez parcia oraz skurczu pęcherza przy wzroście ciśnienia śródbrzusznego. Do przyczyn WNTM zalicza się m.in. osłabienie mięśni dna miednicy, obniżenie narządów układu moczowo-płciowego oraz niedomykalność cewki moczowej. Leczenie opiera się m.in. na treningu mięśni dna miednicy.
Pęcherz nadreaktywny posiada dwie formy: suchą, objawiającą się poprzez uczucie parcia na pęcherz bez ostatecznego oddania moczu oraz mokrą, gdy kobieta popuszcza mocz przed dotarciem do toalety. Do jego przyczyn zalicza się m.in. małą pojemność pęcherza, niewłaściwe nawyki toaletowe i nawracające zapalenia pęcherza. Terapia opiera się m.in. o trening toaletowy i behawioralny.
Więcej szczegółów znajdziecie w artykule Agnieszki Prociak-Sendor.
Osoby w wieku powyżej 60. roku życia mogą odczuwać problemy związane z funkcjonowaniem poznawczym. Jednym z objawów są zaburzenia pamięci. Funkcjonowanie pamięci ocenia się na podstawie wyników CVLT lub AVLT, prób powtarzania cyfr, reprodukcji Figury Złożonej Reya-Osterrietha, BVRT lub Testem Znanych Twarzy. Podstawą działań terapeutycznych jest systematyczny trening w zakresie funkcjonowania poznawczego oraz codziennej aktywności. Szczegóły opiszą Dorota Janikowska-Hołoweńko Jacek Menżyński-Biskup.