Przekazujemy Państwu ósmy numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W niniejszym wydaniu poruszamy następujące zagadnienia:
Marcowo-kwietniowe wydanie magazynu otwiera artykuł Barbary Czekaj zatytułowany „Zastosowanie neuronauki w leczeniu lęku. Integracja neuronauki z psychoterapią w praktyce”. Zdaniem autorki niektórym pacjentom dużą korzyść przynosi nabycie wiedzy o tym, jak działa mózg podczas lęku. Wiedza ta, wraz z jej praktycznym zastosowaniem, może stanowić u nich główną formę pracy terapeutycznej. „Neuronauka dostarcza kolejnych dowodów na to, że treści, które zawiera psychoterapia, wykorzystując plastykę mózgu, wpływają w istotny sposób na jego struktury i to niezależnie od tego, czy pracujemy w paradygmacie poznawczo-behawioralnym, jungowskim, psychodynamicznym czy innym. Możemy zatem porzucić spór o to, kto jest lepszy, bowiem zawsze, niezależnie od tego, na jaką psychoterapię zdecyduje się pacjent, dochodzi pod jej wpływem do przebudowy mózgu” – podkreśla psychiatra i psychoterapeutka. Leczenie lęku zmierza więc do tego, by pacjent zaakceptował obecność lęku i zrozumiał, że zaburzenia lękowe wynikają z nadinterpretacji i zniekształceń myślowych oraz popadania w nawykowe unikanie sytuacji trudnych lub interpretowanych jako zagrożenie.
W rubryce „Temat numeru” publikujemy również artykuł „Różne zabarwienia ludzkiej seksualności – orientacja vs. tożsamość seksualna” autorstwa dr n. med. Roberta Kowalczyka i Tomasza M. Krystyana, przybliżający czytelnikom różne sfery partnerskiej seksualności. Eksperci opisują w nim trudności wynikające ze stosowania klasycznego pojęcia orientacji seksualnej oraz podejmują próbę uporządkowania wspólnej nomenklatury, obejmującej takie pojęcia jak: tożsamość seksualna, płeć, seksualność, pociąg seksualny, orientacja seksualna.
Państwa uwadze polecamy również artykuł Joanny Gieldarskiej zatytułowany „Dialog motywujący. Jak motywować do podjęcia i pozostania w kontakcie terapeutycznym?”. Jego lektura uzmysławia, jak duże znaczenie ma to, kto prowadzi terapię i w jaki sposób komunikuje się z pacjentem. Autorka wyjaśnia, że „w dialogu ogromny nacisk kładzie się na zbudowanie opartej na empatii i zrozumieniu więzi z klientem. Pracując w duchu dialogu motywującego, tak prowadzimy rozmowę, aby to klient sam poszukał swoich własnych argumentów za dokonaniem zmiany, a nie usłyszał je od klinicysty. Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, jak pacjent widzi swoją sytuację i co chce osiągnąć w przyszłości. Nie tylko podążamy za klientem, ale przede wszystkim umożliwiamy mu ruch w kierunku zmiany”.
Bardzo ważny temat podejmuje Rosemary Sword w artykule zatytułowanym „Toksyczne związki i Terapia Równoważeniem Perspektyw Postrzegania Czasu”. Studium przypadku dostarcza cennej wiedzy z zakresu prowadzenia terapii z osobami uzależnionymi emocjonalnie od partnera. „Tendencje do nieświadomego poszukiwania toksycznych związków często zaczynają się od doświadczeń w «przeszłości negatywnej», kiedy jeszcze byliśmy dziećmi, i mogą trwać całe życie. Mogą stać się tak głęboko zakorzenione w sposobie naszego myślenia i uczuciach, że nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy przesiąknięci toksycznością, dopóki – miejmy nadzieję – ktoś inny wskaże nam ten fakt” – wyjaśnia autorka. Rosemary Sword wymienia również pięć charakterystycznych cech toksycznego związku. Jeżeli pacjent doświadcza choć jednej ze wspomnianych oznak, może to oznaczać, że związek wyrządza mu więcej szkód niż pożytku i należy rozważyć wprowadzenie planu działań naprawczych.
W rubryce „Metody terapii” znajdą Państwo artykuł Magdaleny Czernek-Malik i Przemysława Sikory zatytułowany „Trening umiejętności społecznych a socjoterapia. Porównanie oddziaływań grupowych wobec nastolatków z zespołem Aspergera”. Trening Umiejętności Społecznych Goldsteina to metoda treningu grupowego, oparta na teorii kognitywnego nauczania społecznego. Opiera się na założeniach terapii behawioralnej i wykorzystuje głównie mechanizm modelowania. Celem TUS jest poszerzenie wiedzy o umiejętnościach społecznych, zwiększenie zakresu umiejętności wykonawczych i modyfikacja negatywnych doświadczeń związanych z byciem w sytuacjach społecznych, a tym samym zmniejszenie doświadczanego napięcia i zwiększenie samooceny.
Zachęcamy Państwa do lektury niniejszego numeru czasopisma, w którym znajdą Państwo opis technik terapeutycznych stosowanych w oddziaływaniach grupowych.