Przed nami szósty numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W listopadowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Ortoreksja to skrajne skupienie na „zdrowym odżywianiu”. Żadna z dotychczas obowiązujących klasyfikacji diagnostycznych nie ujmuje tego zaburzenia, jednak osiowym punktem ortoreksji jest próba osiągnięcia optymalnego zdrowia poprzez ścisłą kontrolę diety. Stanowi ona problemem nowy, groźny dla zdrowia i życia, wpisującym się w kulturowe zjawiska naszych czasów. Czym dokładnie jest ortoreksja i jak przeprowadzić jej prawidłową diagnozę? Odpowiedzi znajdziecie w najnowszym numerze.
Teoria Bazy Społecznej (TBS) zakłada, że środowiskiem, do którego ludzie szczególnie dobrze się zaadaptowali, jest środowisko społeczne. Bliskość innych i interakcje społeczne sygnalizują powrót (lub utrzymanie) podstawowego stanu relatywnego spokoju. Stan ten jest niezwykle istotny w kontekście oswajania przez pacjenta własnych emocji i radzenie sobie z nimi. To z kolei zmniejsza ryzyko nawrotu depresji u pacjenta. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Anny Cwojdzińskiej.
Badania wykazują, że uzależnienie od alkoholu dotyczy w Polsce 1-2 mln osób. Zażywanie środków psychoaktywnych wiąże się z szybką gratyfikacją. Odblokowuje też dostęp do zasobów psychicznych, takich jak większa pewność siebie, lepsza samoocena i większa fluencja słowna. Najlepsze efekty lecznicze przynoszą oddziaływania systemowe, które obejmują opiekę psychiatryczną, terapię indywidualną, wsparcie grupowe z jednoczesną pomocą w innych obszarach egzystencji (prawnym, socjalnym). Szczegółowy opis paradygmatu pracy terapeutycznej w przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych znajdziecie w artykule Cezarego Barańskiego.
Cukrzyca typu II jest jedną z najczęściej występujących chorób endokrynalnych. Współcześnie istnieje pilna potrzeba przyjęcia efektywnej strategii jej zwalczania. Zbilansowany, przygotowany przez specjalistę jadłospis ze skrupulatnie dopasowanymi makro- i mikroskładnikami jest skutecznym sposobem walki w perspektywie krótkoterminowej. Jakie znaczenie dla pokonania cukrzycy ma edukacja żywieniowa? Na to pytanie odpowie Bartosz Malak.
Podejście poznawczo – behawioralne w terapii opiera się na identyfikowaniu negatywnych przekonań i zastępowaniu ich racjonalnymi i realistycznymi. W kontekście zaburzeń odżywiania model ten odwołuje się do błędnych przekonań i myśli (a co za tym idzie postaw/zachowań i emocji) pacjenta na temat jedzenia, masy ciała oraz własnego wyglądu. Jak wykorzystać podejście poznawczo-behawioralne w terapii osób wykazujących objawy zaburzenia odżywiania? Na to pytanie odpowie dr hab. Anna Brytek-Matera.
Zapraszamy do lektury!