Przed nami piąty numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. Z wrześniowego wydania dowiemy się m.in.:
Przyczyną trudności diagnostycznych w przypadku zespołu Aspergera jest fakt, że we wczesnym okresie życia objawy bywają dyskretne lub niecharakterystyczne. Zachowania mogące świadczyć o wystąpieniu u dziecka ZA to m.in. nadmierna ruchliwość, problemy w koncentracji uwagi i nietypowe zabawy. Szerzej o objawach wskazujących na zespół Aspergera pisze Gabriela Jagielska.
Autyzm to zaburzenie rozwoju, diagnozowane na podstawie nieprawidłowości w interakcjach społecznych, porozumiewaniu się i stereotypowych wzorcach zachowań, zainteresowań i aktywności. Czym jest autyzm i co jego diagnoza oznacza dla rodziny osoby autystycznej? Na te pytania odpowie Anna Borówka.
Skuteczna regulacja emocji to taka, która nie jest obciążona nadmiernym wysiłkiem ani nie nadwątla zasobów jednostki. Wiąże się ona ze świadomością posiadania zaplecza społecznego, gotowego w razie potrzeby udzielić stosownego wsparcia. Osoby z depresją charakteryzują się obniżonymi umiejętnościami społecznymi, co utrudnia im spostrzeganie występującego wsparcia. Niewłaściwa regulacja emocji może mieć z kolei wpływ na nawrót depresji. Więcej na ten temat pisze Anna Cwojdzińska.
Badania z udziałem psychoterapeutów reprezentujących 10 różnych kierunków terapii, przeprowadzone w Szwajcarii w latach 2007-2012 wykazują wysoką skuteczność terapii Gestalt w warunkach praktycznych. Jak wyglądają szczegółowe wyniki przebadania 362 procesów terapeutycznych? Jak terapia Gestalt wypada na tle pozostałych badanych metod? Odpowiedzi znajdziecie w najnowszym numerze Psychologii w Praktyce.
Psychogenealogia to praca z przekazami niejawnymi, ukrytymi w podświadomości. Terapia polega na stawianiu hipotez, łączeniu faktów oraz nadawaniu znaczeń. Dlaczego powtarzamy zachowania naszych przodków, choć nie jest to dla nas korzystne? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule dr Barbary Tyboń.
Budowanie relacji z klientem to indywidualne dzieło, jednak warto stosować w nim pewne uniwersalne zasady. Należą do nich rozpoznanie powodu zgłoszenia, ustalenie, czy dany problem może być rozwiązany w ramach prowadzonej praktyki, zbadanie motywacji do kontaktu z psychologiem oraz zawarcie kontraktu, czyli określenie zasad kontaktu. Szczegóły dotyczące budowania relacji z klientem w swoim artykule opisze Katarzyna Chlewińska-Filip.