Przed nami czwarty numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W lipcowym wydaniu odpowiemy na następujące pytania:
Na początku należy zaznaczyć, że nie każda osoba wywodząca się z rodziny z problemem alkoholowym posiada cechy DDA. Syndrom dotyczy jedynie tych, które ponosiły lub wciąż ponoszą koszty wzrastania w środowisku dysfunkcyjnym. Czym jest więc syndrom DDA? To utrwalone schematy funkcjonowania, które utrudniają kontakt z rzeczywistością i powodują psychologiczne zamknięcie przeszłości. Więcej na ten temat pisze Joanna Flis.
Atlas mózgu to narzędzie często niedoceniane przez psychologów. Okazuje się, że może on mieć szerokie zastosowanie edukacji studentów psychologii, komunikacji psychologa z pacjentem i wspieraniu neuropsychologów w leczeniu pacjentów. Szerszy opis znajdziecie w artykule prof. dr hab. inż. Wiesława L. Nowińskiego.
Wielu pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym wymaga rehabilitacji psychologicznej, ukierunkowanej na usprawnianie procesów umysłowych, trudności z uwagą, koncentracją, poziomem energii umysłowej. Agnieszka Pietrzyk w swoim artykule opisuje przypadki dwóch osób w okresie adolescencji, skupiając się na ich funkcjach umysłowych przed i po chemioterapii.
WHO opublikowała prognozy, według których choroby psychiczne oraz choroby mózgowo-naczyniowe będą dominować na przestrzeni kolejnych 10 lat. Psychologia i psychiatria prowadzą badania na temat wpływu diety na współczesne schorzenia, m.in.: depresję, chorobę Alzheimera, zespół Aspergera. Wiemy, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą usprawniać funkcje poznawcze człowieka. Ważną rolę pełnią także kwasy omega-6, odpowiedzialne m.in. za prawidłowy rozwój układu nerwowego. Więcej na temat usprawniania funkcji poznawczych poprzez odpowiednią dietę pisze dr hab. prof. nadzw. Agnieszka Wilczyńska.
Nadmierny stres towarzyszy zarówno młodzieży szkolnej, jak i osobom dorosłym. Skutecznym antidotum w obu przypadkach może być praktyka uważności, pozwalająca zdystansować się do doświadczanych przeżyć. Autorski program treningu uważności znajdziecie w artykule Eryka Ołtarzewskiego.
Wiele dzieci, pomimo ich dużych możliwości intelektualnych, nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z własnym ruchem, ma problemy z ubieraniem, zapinaniem guzików, grafomotoryką. Rozwiązaniem może być terapia integracji sensorycznej. Czym jednak jest sama integracja sensoryczna? To nieświadomy proces, dzięki któremu ludzie odczytują i przetwarzają informacje docierające do nich za pośrednictwem zmysłów potrzebne do celowego działania. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule Magdaleny Szołtysik.
Zapraszamy do lektury!