Przed nami trzeci numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W majowym wydaniu odpowiemy na następujące pytania:
Depresja poporodowa dotyka 12-30% kobiet. Jest to stan, który może zagrozić prawidłowej relacji matki i niemowlęcia. W skrajnych przypadkach depresja poporodowa skłania kobiety do krzywdzenia swoich dzieci. Szczególnego znaczenia nabiera więc psychologiczna opieka okołoporodowa.
Wśród sposobów profilaktyki depresji poporodowej wymienić można wsparcie otoczenia, edukację na etapie szkoły rodzenia i naukę w zakresie karmienia piersią. Więcej na ten temat pisze Magdalena Lange-Rachwał.
Niezaspokojenie potrzeby więzi w dzieciństwie często ujawnia się w postaci zaburzeń zdolności wchodzenia w kontakty z innymi w życiu dorosłym. Gabinety terapeutyczne regularnie odwiedzane są przez pacjentów nie będące w stanie zbudować zdrowej relacji . Osoby ze schematem deprywacji emocjonalnej często wspominają brak obecności opiekuna, zarówno w rozumieniu fizycznym, jak i emocjonalnym. Sposobem na radzenie sobie z problemem jest terapia schematów. O tym, czym jest deprywacja emocjonalna i jak wygląda jej terapia, pisze Izabela Gołębiewska.
Zespół uzależnienia od Internetu zwany jest także patologicznym uzależnieniem od Internetu, kompulsywnym używaniem Internetu oraz problemowym używaniem Internetu. Możliwość pojawienia się podobnego zjawiska sugerował I. Goldberg już w 1995 roku. Dziś wiemy, że aktywności podejmowane w sieci mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia. Więcej na temat zespołu uzależnienia od Internetu pisze Joanna Flis.
Poliamoria to taka forma związku, która dopuszcza nie tylko seksualną wolność, lecz również możliwość emocjonalnego zaangażowania z kilkoma partnerami w tym samym czasie, za zgodą i wiedzą wszystkich zainteresowanych. Stanowi ona jedną ze współczesnych form niemonogamii. Jak do poliamorii odnosi się współczesna psychologia? Odpowiedź znajdziecie w artykule dr Katarzyny Grunt-Mejer.
Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazuje ograniczoną umiejętność tworzenia i podtrzymywania związków z ludźmi. Dzięki odpowiednio prowadzonej terapii kontakty z innymi mogą być dla niej jednak źródłem satysfakcji. Mgr Justyna Piękoś zaprezentuje przypadek pacjenta z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu, w normie intelektualnej, o silnej potrzebie przynależności i relacji.
Mutyzm wybiórczy występuje rzadko. W Polsce jego frekwencja wynosi 0,02% populacji dzieci i młodzieży oraz 0,2% wśród dzieci leczonych psychiatrycznie. Kryteria jego rozpoznawania są niejasne, co może prowadzić do błędów diagnostycznych. Jak dokonać więc prawidłowego rozpoznania? Na to i wiele innych pytań odpowie prof. zw. dr hab. Zbigniew Tarkowski.