Przedstawiamy drugi numer Psychologii w Praktyce, pierwszego na rynku zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W marcowym wydaniu nasi specjaliści odpowiedzą na następujące pytania:
Wiele kobiet wchodzących w okres menopauzy zamyka się w sobie i wycofuje z życia społecznego. Widoczny proces starzenia się ciała wprowadza u nich poczucie bezradności. Z drugiej strony, znaczna część kobiet uważa wiek średni za okres stabilizacji i harmonii. Z czego wynika taka rozbieżność? Psychologiczny aspekt klimakterium w swoim artykule opisze dr Justyna Trepka-Starosta.
W najnowszym numerze poruszymy także kwestię wypalenia zawodowego. Niedawne belgijskie badanie wykazało, że 27% pracowników cierpi na zaburzenia zdrowotne związane ze stresem. Czym jest wypalenie zawodowe? Jakie są jego objawy? Na czym polega terapia wypalenia zawodowego? Na te i inne pytania odpowie Paul Kestemont.
Dysmorfofobia to zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszy przekonanie o deformacji własnego ciała. Zapewnienia innych o naszym estetycznym wyglądzie działają na krótko. Po pewnym czasie przestajemy dawać im wiarę. Dysmorfofobii towarzyszą silne napięcie i lęk. Terapia powinna opierać się na nieselektywnej ocenie własnego ciała oraz nauce postrzegania siebie jako całości. Więcej na ten temat pisze Sabina Sadecka.
Do kategorii zaburzeń obrazu ciała należą także anoreksja i bulimia psychiczna. Okazuje się, że u osób cierpiących na ww. schorzenia da się wyodrębnić specyficzne cechy osobowości. Na jakie kryteria należy zwrócić uwagę podczas diagnozy anoreksji i bulimii? Odpowiedzi udzieli dr hab. Bernadetta Izydorczyk.
Przeglądając blogi internetowe dedykowane osobom cierpiących na samookaleczanie dojdziemy do wniosku, że problem dotyczy głównie młodzieży szkolnej. Co leży u jego podstaw? Do czynników zwiększających ryzyko autodestrukcji zaliczyć można m.in. zwiększony poziom beta-endorfin, wczesnodziecięce zaniedbanie i brak przywiązania do osób znaczących nieakceptację własnego ciała. Problem samookaleczania opisze szerzej Elżbieta Brodowska.
Kolejnym tematem marcowego wydania jest jedzenie emocjonalne. Zarówno negatywne, jak i pozytywne emocje wpływają na nadmierną ilość spożywanego pokarmu. Jedzenie emocjonalne stanowi sposób ich regulacji. W jaki sposób mózg i jelita wpływają na nasz nastrój? Odpowiedzi udzieli dr hab. Anna Brytek-Matera.
Zapraszamy do lektury!