Zakochanie w talencie

Nowości w psychologii

Współcześnie docierają do nas dwa przeciwstawne komunikaty dotyczące talentów i życiowych możliwości. Z jednej strony telewizyjne widowiska promują kulturę talentu i wyjątkowości, z drugiej – na każdym kroku zawodowego życia słyszymy, jak ważna w osiągnięciu sukcesu jest ciężka praca i wytrwałość. Jak jest naprawdę? Czy lepiej chwalić ludzi za ich zdolności czy włożony wysiłek? Psychologowie od ponad 80 lat zajmują się tym problemem, a wyniki ich badań jednoznacznie wskazują na czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia życiowego sukcesu.

Przekonania ludzi na temat wyznaczników życiowego sukcesu są raczej spójne. Na przykład, reprezentatywna próba Amerykanów zapytana, co jest ważniejsze w osiągnięciu sukcesu, dwa razy częściej odpowiada, że wysiłek niż talent. Dotyczy to zarówno domeny biznesowej, jak i obszaru związanego z zawodowym uprawianiem sportu. Jednak gdy już ktoś dostanie się na szczyt, podkreślamy, jak bardzo jest utalentowany, a nie jak ciężko pracował, żeby się na nim znaleźć. 

Zjawisko błędu poznawczego naturalności 

Profesor psychologii Chia-Jung Tsay z Uniwersytetu Harvarda przeprowadziła dwa interesujące nas eksperymenty.

Badanie pierwsze 

W 2011 roku profesor psychologii Chia-Jung Tsay z Uniwersytetu Harvarda zapytała ponad 100 profesjonalnych muzyków o ich przekonania na temat sukcesu. Chwilę później przedstawiła im dwie podobne sylwetki odnoszących sukcesy pianistek z próbką ich możliwości. Różnica polegała na tym, że jedną zaprezentowano jako art...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI