Czytelniku!
Przed nami pierwszy numer Psychologii w Praktyce – zawodowego czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów. W styczniowym wydaniu odpowiemy na następujące pytania:
Lęk jest nieodłącznym elementem rozwoju. Problem pojawia się, gdy przestaje on pełnić swoją funkcję adaptacyjną. Niestety, zaburzenia lękowe u dzieci są jednymi z najczęściej występujących dysfunkcji wieku dziecięcego.
Lęk przed separacją, fobie, uogólnione zaburzenia lękowe to tylko nieliczne przykłady szerokiego spektrum zaburzeń lękowych u dzieci. Zaliczyć do nich można również reakcje na ciężki stres, w tym PTSD. Diagnoza PTSD odbywa się na podstawie rozpoznania objawów takich jak odtwarzanie traumatycznych wydarzeń w snach i podczas zabawy, reaktywność i dystres przy kontakcie z czymś, co przypomina o traumie oraz unikanie tematów z nią związanych. Więcej na temat diagnozy zaburzeń lękowych u dzieci pisze Jagoda Sikora.
Mutyzm wybiórczy, zwany selektywnym, to zaburzenie wieku dziecięcego, objawiające się niemożnością mówienia w pewnych sytuacjach społecznych. Oznacza to, że dzieci są w stanie rozmawiać z bliskimi, jednak problem pojawia się w przypadku konieczności komunikacji z osobami spoza najbliższego grona. Jego przyczyną jest ciężki lęk. Oczywistą konsekwencję mutyzmu wybiórczego stanową więc trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu znajomości. Więcej na ten temat piszą Barbara Ołdakowska-Żyłka i Katarzyna Grąbczewska-Różycka.
ISTDP (IntensiveShort Term Dynamics Psychotherapy), czyli Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna, to młody nurt w psychologii, który w ostatnich latach rozwija się także w Polsce. Jej twórcą jest Dr. H. Davanloo – chirurg z zawodu i psychoanalityk z zamiłowania. ISTDP opiera się na założeniach psychoanalitycznych oraz teorii przywiązania Johna Bowlby’ego, zintegrowanych ze współczesną wiedzą neurobiologiczną. Wykazuje pozytywne efekty w przypadku osób z objawami świadczącymi o zdezorganizowanej strukturze osobowości, charakterologicznych tendencjach autodestrukcyjnych oraz masywnym nasileniu lęku. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Elżbiety Brodowskiej.
Narzędziem, wokół którego narosło wiele mitów, jest neurofeedback. Początkowo oczekiwano, że zrewolucjonizuje on pracę psychologów. Dziś wiemy, że nie jest to „złoty środek”, lecz nadal znajduje szerokie zastosowanie m.in. w leczeniu zaburzeń poznawczych i schizofrenii. Temat rozwija dr Kasper Czech.
Ciekawym z terapeutycznego punktu widzenia podejściem jest mindfulness, czyli świadome kierowanie uwagi na to, czego doświadczamy tu i teraz. Znajduje ono zastosowanie m.in. w medycynie (leczenie chronicznego bólu), edukacji (poprawa koncentracji i pamięci) oraz biznesie (radzenie sobie ze stresem). Mindfulness działa zgodnie z pięcioma podstawowymi zasadami: obserwuj, opisuj, działaj ze świadomością, akceptuj bez oceniania oraz bądź neutralny dla wewnętrznych doświadczeń. Więcej informacji znajdziesz w artykule Agnieszki Pawłowskiej.
W pierwszym numerze Psychologii w Praktyce znajdziesz także wywiad z profesorem Philipem Zimbardo, podczas którego nasz gość odpowie na pytania o wyzwania i zjawiska, przed którymi stoi współczesna psychologia. Jaką rolę pełni obecnie psychologia w praktyce? Czy samotność to syndrom naszych czasów? Czy tradycyjne rodziny zostaną wyparte przez inne formy wspólnoty? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Zapraszamy do lektury!