Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozmowa numeru

28 września 2017

NR 1 (Styczeń 2017)

Czy współczesna rodzina skazana jest na zatracenie więzi i brak stabilizacji?
Z profesorem Bogdanem de Barbaro rozmawia Karolina Protas

0 272

Karolina Protas: Współczesna rodzina znacząco różni się od tej sprzed 20 lat, konsumpcjonizm i hedonizm wpływają na spłycenie relacji, dodatkowo kontakt między pokoleniami utrudniają takie czynniki jak chociażby język czy odległość. Czy w opinii terapeuty współczesna rodzina skazana jest na zatracenie więzi i brak stabilizacji?
Bogdan de Barbaro: Więź jest potrzebna biologicznie i społecznie, więc nie sądzę, by nasze dzieci i wnuki nie zadbały o nią. Jednak – jak sądzę – będzie ona inaczej wyrażana. Bo zmianie ulegają normy rodzinne: słabnie patriarchat, przybywa partnerstwa międzypokoleniowego. W tym kontekście, a także w związku ze zmianami makrokulturowymi trudno będzie liczyć na stabilność rodziny jako systemu o czytelnej i trwałej strukturze.

Karen Horney, wprowadzając do psychologii pojęcie lęku podstawowego, opisała także sposoby radzenia sobie z nim. Jedna z metod, która brzmi: „Jeśli zdobędę władzę, nikt mnie nie skrzywdzi”, wydaje się adekwatna w odniesieniu do polskiej rodziny. Czy ta koncepcja jest bliska Pana myśleniu oraz czy może być nadal aktualna?
Karen Horney opisała „ucieczkę we władzę” jako jedną z czterech metod poradzenia sobie z lękiem podstawowym. To postawa „przeciw”, a więc antagonizująca i nie dająca szansy na związek głęboki i bezpieczny.Władza – czy to w systemie r...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Psychologia w praktyce"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy