Autor: Sabina Sadecka

Psycholożka i psychoterapeutka. Popularyzuje psychologię na łamach współprowadzonego przez siebie „Portalu o psychologii” [opsychologii.pl, kiedyś inspeerio.pl]. Jej artykuły o psychologii ukazują się również na portalach gazeta.pl. wp.pl, w miesięcznikach Pani, Grazia, Benefit, Uczyć Lepiej i wielu innych. Uczy psychologii studentów studiów magisterskich i podyplomowych na poznańskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Collegium Da Vinci. Interesuje ją wszystko, co traktuje ciało i psychikę holistycznie, szczególnie jeśli uwzględnia najnowszą wiedzę o tym, jak działa mózg. W swojej pracy korzysta z metod psychoterapii systemowej, nurtu poznawczo-behawioralnego trzeciej fali i Analizy Transakcyjnej.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

O klientach nadmiernie skupionych na swoim zdrowiu. Perspektywa terapii akceptacji i zaangażowania

Repertuar opowieści, jakie ludzkość – na przestrzeni tysiącleci – przekazywała sobie na temat zdrowia, był mocno zawężony. Chorobę widzieliśmy jako konsekwencję rzucenia na nas uroku, karę za grzechy, odwrócenie się od nas Opatrzności, opętanie przez siły nieczyste lub pech. Wraz z postępem cywilizacji, szczególnie rozwojem technologicznym i naukowym, wachlarz historii na temat zdrowia i choroby znacznie się rozszerzył. Zyskaliśmy wiedzę na temat naszego stanu psychofizycznego, wynikającego z higieny życia, diety, wyposażenia genetycznego, wirusów, zanieczyszczenia środowiska, promieniowania. Mamy większą świadomość w obszarze psychosomatyki, suplementacji i wielu innych.

Czytaj więcej

Gdy głowa nienawidzi ciała

Dysmorfofobia to zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszy przekonanie o deformacji własnego ciała. Krytyczne, nawracające myśli na temat własnego ciała nie znikają, nawet gdy otoczenie stale zapewnia nas o akceptacji i estetycznym wyglądzie. Opinie innych uspokajają nas na krótką chwilę, z czasem jednak prosić musimy o nie częściej i coraz mniej im ufamy. To pojawiające się w wyniku samokrytycznych myśli napięcie i lęk, które porównać można do tych doświadczanych, gdy stajemy oko w oko ze śmiertelnym zagrożeniem.

Czytaj więcej