Czym jest wypalenie zawodowe?
Opracowanie koncepcji wypalenia zawodowego zawdzięczamy lekarzowi psychiatrze Herbertowi J. Freudenbergerowi. Wypalenie oznacza dosłownie „zaprzestanie wytwarzania płomienia”. Freudenberger stwierdził co następuje2: „Jako psychoanalityk i praktyk zdałem sobie sprawę z tego, że ludzie są czasem ofiarami pożaru, tak jak budynki. Pod presją wytworzoną przez nasze życie w naszym złożonym świecie, ich wewnętrzne zasoby w końcu się wyczerpują. Skutkiem tego zjawiska jest poczucie ogromnej pustki w środku, podczas gdy zewnętrzna powłoka pozostaje mniej lub bardziej nienaruszona”. Jakie są objawy wypalenia?
Objawy wypalenia zawodowego
Wypalenie to okres wyczerpania umysłowego, emocjonalnego, intelektualnego i nerwowego mającego wpływ na organizm człowieka. Jest to również stan postępującego odczłowieczenia przy wysokim poziomie nerwowości, cynizmu i fatalizmu.
Pierwszą oznaką jest ogromne zmęczenie fizyczne i psychiczne. Osoby cierpiące na wypalenie zawodowe potrzebują snu w ciągu dnia. Gdy się budzą, zmęczenie jest odczuwane jako ogromy ciężar do udźwignięcia. Jednakże zmęczenie w ramach wypalenia jest dość osobliwego rodzaju: jest ono nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Oznacza to, że mimo wielogodzinnego snu, nadal jesteśmy zmęczeni po przebudzeniu. Zmęczenie psychiczne zawiera w sobie również problemy z pamięcią i trudności z koncentracją, np.: musisz przeczytać to samo zdanie wiele razy, zapominasz o umówionych spotkaniach, wchodzisz do pomieszczenia i natychmiast zapominasz, po co wszedłeś, nie jesteś w stanie śledzić rozmowy.
Co więcej, wyczerpanie wpływa na Twoją możliwość realizacji projektów, ponieważ nie starcza Ci już na to energii.
Istnieją też inne objawy fizyczne: zaburzenia snu, bóle głowy, s...