Wypalenie zawodowe

Zagrożenie czy szansa?

Metody terapii

W krajach Europy Zachodniej choroby zawodowe występują bardzo często. Niedawne badanie belgijskie1 wykazało 18% wzrost poziomu stresu w porównaniu do tych samych danych z 2010 roku. Nadmierny stres prowadzi do zaburzeń zdrowotnych wśród 27% pracowników (bóle głowy, bezsenność, kołatanie serca, depresja, nerwowość, trudności z koncentracją), a 10,4% pracowników cierpi na wypalenie zawodowe, w wyniku którego nie chodzi do pracy. Średnia długość absencji w pracy wynosi pięć miesięcy. Niniejszy artykuł dotyczy zespołu wypalenia zawodowego oraz jego typowych skutków fizycznych dla organizmu. Celem zilustrowania tematu omówię studium przypadku dotyczące pielęgniarki cierpiącej na ostre wypalenie zawodowe.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Opracowanie koncepcji wypalenia zawodowego zawdzięczamy lekarzowi psychiatrze Herbertowi J. Freudenbergerowi. Wypalenie oznacza dosłownie „zaprzestanie wytwarzania płomienia”. Freudenberger stwierdził co następuje2: „Jako psychoanalityk i praktyk zdałem sobie sprawę z tego, że ludzie są czasem ofiarami pożaru, tak jak budynki. Pod presją wytworzoną przez nasze życie w naszym złożonym świecie, ich wewnętrzne zasoby w końcu się wyczerpują. Skutkiem tego zjawiska jest poczucie ogromnej pustki w środku, podczas gdy zewnętrzna powłoka pozostaje mniej lub bardziej nienaruszona”. Jakie są objawy wypalenia?

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie to okres wyczerpania umysłowego, emocjonalnego, intelektualnego i nerwowego mającego wpływ na organizm człowieka. Jest to również stan postępującego odczłowieczenia przy wysokim poziomie nerwowości, cynizmu i fatalizmu.

Pierwszą oznaką jest ogromne zmęczenie fizyczne i psychiczne. Osoby cierpiące na wypalenie zawodowe potrzebują snu w ciągu dnia. Gdy się budzą, zmęczenie jest odczuwane jako ogromy ciężar do udźwignięcia. Jednakże zmęczenie w ramach wypalenia jest dość osobliwego rodzaju: jest ono nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Oznacza to, że mimo wielogodzinnego snu, nadal jesteśmy zmęczeni po przebudzeniu. Zmęczenie psychiczne zawiera w sobie również problemy z pamięcią i trudności z koncentracją, np.: musisz przeczytać to samo zdanie wiele razy, zapominasz o umówionych spotkaniach, wchodzisz do pomieszczenia i natychmiast zapominasz, po co wszedłeś, nie jesteś w stanie śledzić rozmowy.

Co więcej, wyczerpanie wpływa na Twoją możliwość realizacji projektów, ponieważ nie starcza Ci już na to energii.

Istnieją też inne objawy fizyczne: zaburzenia snu, bóle głowy, s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI