Samoocena i samoakceptacja kobiet będących w okresie klimakterium

Metody terapii

Wiele kobiet, wchodząc w okres menopauzy, zamyka się w sobie, izoluje, wycofuje z życia społecznego i czuje bezradność. Odczuwany dyskomfort jest dla nich tak duży, że trudno im poradzić sobie z prostymi wyzwaniami. Widzą, jak starzeje się ich ciało, a każdej prostej czynności fizycznej towarzyszy ból i szybkie zmęczenie. Objawy fizyczne są tylko początkiem problemów. Największe zmiany dokonują się w obrębie życia emocjonalnego  oraz psychicznego kobiety…

Kobieta i kobiecość to temat, który od zawsze pasjonował ludzi różnych dziedzin nauki i sztuki. Kobiety rzeźbiono, portretowano, opisywano. Ukazywano w roli idealnych istot niosących ukojenie lub demonów sprowadzających mękę. Przez jednych są kochane i uwielbiane, podawane za wzór wytrzymałości, a jednocześnie drudzy kojarzą kobiecość z bezbronnością, kruchością, słabością.

Kulturowe konteksty menstruacji

Choć wielokrotnie na kartach historii wykazywały się walecznością, zaradnością i odwagą, a wizerunek kobiety ewoluował w XXI wieku, nadal uważa się je za „słabą płeć”. Jednak pewnego rodzaju lęk wzbudzają procesy fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie kobiety, związane przede wszystkim z menstruacją, owulacją oraz procesem klimakterium. W czasach prehistorii występowanie miesiączki było tematem tabu, z którym wiązało się wiele mitów, przesądów i zakazów. W przeszłości kobiety przechodzące menstruację były separowane od reszty populacji, a praktyka ta ma miejsce jeszcze w niektórych rejonach naszego globu do dnia dzisiejszego. 

Dla wielu kobiet zaskakujące okazuje się zjawisko menopauzy i związanego z nim ustania krwawienia menstruacyjnego.

Wiek średni w życiu kobiety – kryzys adaptacyjny lub szansa na rozwój

Wiele kobiet uważa, że wiek średni to najbardziej harmonijny okres życia. Dzieci są już dorosłe, sprawy zawodowe ustabilizowane, kwestie materialne są w miarę zaspokojone. Kobiety często odkrywają nowe zainteresowania, nawiązują nowe przyjaźnie. Jest to taki etap w życiu, kiedy mają one więcej czasu dla siebie i własnego rozwoju. To wszystko daje im możliwość bycia aktywnymi, jak nigdy przedtem. Dzięki temu pojawiają się nowe perspektywy działania. Wiele kobiet odżywa, inwestując w siebie, i angażuje się w kontakty towarzyskie, działalność społeczną, a także zawodową.

Jednak znaczna liczba kobiet, wchodząc w okres menopauzy (a jest to aż 30% ogólnej populacji kobiet), doświadcza poważnego kryzysu:

  • zamyka się w sobie, izoluje, wycofuje z życia społecznego,
  • czuje bezradność wobec procesu starzenia ciała,
  • doświadcza bólu i zmęczenia podczas prostych czynności fizycznych,
  • jest podatna na wahania nastrojów,
  • jest narażona na poważne schorzenia, choć okres klimakterium nie jest stanem chorobowym, jednak może przyczyniać się do powstania takich chorób, jak: nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza, cukrzyca typu II,     choroby nowotworowe, otyłość, choróby serca.

Z czego wynik...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI