Autor: Anna Wiśniewska-Jankowska

psycholog, surdopedagog i psychoterapeuta. Specjalizuje się w diagnozie i psychoterapii pacjentów z wadą słuchu. Swobodnie komunikuje się w polskim języku migowym. Warsztat psychoterapeutyczny zdobyła w Krakowskiem Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej. Łączy praktykę kliniczną z działalnością naukową. Jest m.in. autorką książki pt. Egzaminy zewnętrzne a uczniowie z wadą słuchu – studium przypadku.  
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Cichy smutek

Pomoc psychologiczna powinna być udzielona rodzinie dziecka głuchego jak najszybciej. Ze względów organizacyjnych okres połogu w większości przypadków nie jest jednak dobrym momentem do udzielania rodzinie wsparcia psychologicznego. 

Czytaj więcej

Głusi rodzice w gabinecie terapeutycznym

W życiu osób głuchych, które preferują komunikowanie się za pośrednictwem języka migowego, czasami przychodzi taki moment, kiedy są one zmuszone skorzystać z pomocy psychologa. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ w Polsce funkcjonuje obecnie bardzo nieliczna grupa specjalistów posługująca się płynnie polskim językiem migowym (PJM) i posiadająca doświadczenie w pracy diagnostycznej i terapeutycznej w oparciu o ten język.
 

Czytaj więcej