Nauka samoregulacji

Self-Reg w pracy psychologa dziecięcego

Metody terapii

Self-Reg to tajemniczo brzmiąca metoda, która całkiem niedawno przywędrowała z Kanady. Zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko wśród rodziców, ale także w kręgach specjalistów: psychologów, pedagogów i psychoterapeutów. Znajduje zastosowanie w pracy z niemowlakami, małymi dziećmi, nastolatkami, ale odnosi się także do dorosłych. Jak mówi jej twórca, dr Stuart Shanker, nigdy nie jest za późno na naukę samoregulacji.

Czym zatem jest Self-Reg?

W dużym skrócie o Self-Reg można napisać, że to nauka samoregulacji obejmująca umiejętne regulowanie poziomu pobudzenia i odbudowywanie zasobów energii. Na „self-regową” pracę składa się pięć kroków, w ramach których rozpoznawane są stresory z pięciu kategorii (biologicznej, emocjonalnej, poznawczej, społecznej, prospołecznej). Można się spotkać z opiniami, że nauka samoregulacji to metoda lub narzędzie. Wydaje się jednak, że mówienie o Self-Reg jako o koncepcji, która obejmuje szersze spojrzenie, jest bardziej trafne. Zawiera ona bowiem spójne i całościowe spojrzenie na dziecko, człowieka, w szczególności w kontekście stresu. 

POLECAMY

Self-Reg to koncepcja, która powstała w oparciu o liczne badania naukowe, prowadzone w Kanadzie w Mehrit Centre, przez zespół dr Stuarta Shankera współpracujący z Trent Univeristy (Kanada). Aktua- lnie o Self-Reg można przeczytać w kilku książkach dr. Stuarta Shankera, np. Self-Reg: How to Help Your Child (And You) Break the Stress Cycle and Successfully Engage with Life, (Self-Reg Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości), a także w Calm, Alert, and Learning: Classroom Strategies for Self-Regulation (planowana jest polska wersja książki). W 2016 roku w Polsce miała miejsce premiera książki Self-Reg  jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości? Za sprawą Natalii Fedan, psycholożki i tłumaczki książki metoda zyskała większe rzesze zwolenników. Coraz więcej rodziców, psychologów i pedagogów chce poznać podejście Self-Reg i wcielić je w swoje życie oraz swojej rodziny.

 

Podstawy teoretyczne

Podstawą dla koncepcji Self-Reg jest teoretyczny model mózgu, który stworzył Paul MacLean, neurobiolog pracujący na Uniwersytecie Yale. Choć jego spojrzenie na strukturę mózgu uważane jest za spore uproszczenie, to jednak podejście to dobrz...

pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy