Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 lutego 2018

NR 7 (Styczeń 2018)

Sztuka i nauka

Dlaczego przebaczenie?

W konkurencyjnym i często bezkompromisowym czy bezwzględnym społeczeństwie ryzyko tego, że zostanie się zranionym, źle potraktowanym czy skrzywdzonym pozostaje wysokie. Trzymanie się rzeczywistych lub postrzeganych jako urazy doświadczeń wywołuje gorycz, oburzenie i smutek, które oddziałują na zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania nad przebaczeniem wykazały, że zmniejsza ono ciśnienie krwi, odczuwany ból, złość, depresję i stres. Prowadzi do większego poczucia własnej skuteczności, optymizmu, nadziei, współczucia i ulgi.

Czym jest przebaczenie?

Przebaczenie jest złożonym pojęciem o zróżnicowanych opisach i definicjach w danym czasie czy kulturze. Podczas gdy istnieje wiele definicji, do celów projektu: Projekt Przebaczenie Stanford’a (z ang. the Stanford Forgiveness Project – SFP), którego dr. Luskin jest założycielem i dyrektorem, definiujemy przebaczenie jako doświadczenie pokoju i zrozumienia, które można poczuć w chwili obecnej, bez względu na to, co wydarzyło się w przeszłości. W tym kontekście jesteśmy jedynymi, którzy mogą zaradzić sytuacji na życiowym zakręcie, która sprawiła, że zaczęliśmy się martwić, ponieważ to, co się wydarzyło, nie było tym, co chcieliśmy, aby się stało. Okłamano nas, gdy liczyliśmy na prawdę. Zostaliśmy porzuceni, kiedy oczekiwaliśmy opieki. Przebaczenie przypomina nam, że to my trzymamy klucze do bycia asertywnym i tworzenia pokoju w teraźniejszości, bez względu na to, jak niedawno lub jak dawno temu doszło do bolesnego doświadczenia. Życie często rozwija się chaotycznie, a nasze niezaspokojone oczekiwania co do sposobu, w jaki powinno przebiegać, powodują wiele naszych cierpień. Wszyscy byliśmy w sytuacjach, w których nasze pełne nadziei plany się nie spełniły: czy to jako student nieotrzymujący dobrej oceny, a wierzący, że na nią zasłużył; jako kandydat do pracy wierzący, że jest odpowiednią osobą do jej podjęcia, podczas gdy ostatecznie jej nie dostaje; jako pracownik liczący na awans i nieotrzymujący go lub partner życiowy dowiadujący się, że to już koniec związku czy pacjent otrzymujący trudną dla niego diagnozę medyczną. 

Życie może być pełne przeciwności i jesteśmy tutaj, aby powiedzieć, że to nasz ciągły i często nasilający się sprzeciw wobec tego, że nie dostajemy tego, co chcemy, powoduje ból emocjonalny, społeczny i fizyczny. 

Przebaczenie jest rozwiązaniem wobec tego sprzeciwu, daje spokój, gdy nie dostałe...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Psychologia w praktyce"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy