W najnowszym wydaniu czasopisma Psychologia w Praktyce piszemy o praktycznym wykorzystaniu neuropsychologii w gabinecie psychologa i psychoterapeuty. Poznasz metody działania doktora Piotra Ognika, które wykorzystują zjawisko plastyczności mózgu w terapii neuropsychologicznej. Dzięki zawartym w artykule case study poznasz konkretne przypadki i ich diagnostykę oraz sposób leczenia. W tym numerze piszemy także o wpływie hormonów na stan emocjonalny i funkcje poznawcze oraz rehabilitacji neuropoznawczej w kontekście zmian zachowania u pacjenta po wypadku komunikacyjnym. Zapraszamy do lektury!
ZABURZENIA FUNKCJI POZNAWCZYCH WE WCZESNYM ROZPOZNAWANIU ZESPOŁÓW OTĘPIENNYCH
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia otępienie stanowi zespół objawów wywołanych chorobą mózgu, która klinicznie charakteryzuje się licznymi zaburzeniami wyższych funkcji korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumowanie, liczenie, zdolności do uczenia się, język, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne, zachowania i motywacyjne.
UZALEŻNIENIE OD KANNABINOLI - ZESPÓŁ AMOTYWACYJNY
Konopie indyjskie są jedną z najszerzej stosowanych rekreacyjnie substancji na świecie. Kannabinoidy są głównymi składnikami psychoaktywnymi marihuany spośród 113 obecnych w nich substancji. Znane powszechnie i pożądane uczucie bycia na „haju” wywołuje delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Innym powszechnym kannabinoidem jest kannabidiol (CBD), który nie wywołuje takich samych efektów euforycznych jak THC, ale jest stosowany w różnych wskazaniach.