Temat marcowego wydania czasopisma Psychologia w Praktyce brzmi "Jak problemy w pracy przekładają się na cierpienie psychiczne – idea work-life balance". Czy współczesne środowisko, kultura globalizacji i era digitalizacji sprzyjają rozwojowi umięjetności utrzymania równowagi? Jak nadmiar pracy wpływa na zdrowie psychiczne? Przeczytasz także o naryctsycznych zaburzeniach osobowości w środowisku pracy oraz superwizji w psychoterapii. Zapraszamy do lektury!
BEZPIECZEŃSTWO PSYCHOLOGICZNE W ZESPOLE
Cisza będzie zwyciężać wszędzie tam, gdzie pracownik będzie obawiał się psychologicznych konsekwencji dla siebie. Czy opłaca się organizacji tworzyć atmosferę, w której pracownicy nie zgłaszają uwag i siedzą cicho? Zdecydowanie nie. Dlatego to organizacja, a konkretnie menedżerowie zespołów powinni zadbać o taką atmosferę, w której pracownikowi będzie się opłacało tę ciszę przerwać. Atmosferę bez strachu.
ZOGNISKOWANE WYWIADY GRUPOWE
Organizacja to ludzie, a ludzie stanowią cenne źródło informacji o samej organizacji – począwszy od kultury organizacyjnej, poprzez stres w pracy, satysfakcję z zatrudnienia, specyfikę motywacji do pracy, a skończywszy na czynnikach indywidualnych świadczących o dopasowaniu człowieka do organizacji. Jak zatem owe informacje pozyskać i co zrobić, aby pozyskane dane stanowiły rzetelne źródło wiedzy na temat organizacji? Oczywiście, należy właściwie zaprojektować proces badania organizacji, w tym także zaplanować wykorzystanie metod i narzędzi badawczych, które pomogą dotrzeć do informacji wyjaśniających interesujący badacza problem.