Temat trzydziestego pierwszego wydania czasopisma Psychologia w Praktyce brzmi "wyzwania w pracy z dziećmi". Poruszamy najpowszechniejsze problemy, takie jak zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Znajdziesz także odpowiedź na pytanie jakie są procedury wysłuchania dzieci w postępowaniu cywilnym oraz dowiesz się jakie są zasady współpracy z psychologiem szkolnym. Przytaczamy również metody i techniki mentalizacji w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapraszamy do lektury!
ZABURZENIA LĘKOWE U DZIECI
Minimalna dawka lęku jest niezbędna do rozwoju. Odczucie lęku mobilizuje organizm, pobudza do podjęcia zachowań w kierunku zmiany dotychczasowej, niekorzystnej sytuacji. Jest niezbędnym elementem w procesie kształtowania własnego Ja, własnej osobowości, relacji z innymi. Jednak przekroczenie granicy między konstruktywnym lękiem, będącym zdrową reakcją obronną a zaburzeniem, jest często niezauważalne i prowadzi do obniżenia jakości życia. Doniesienia badawcze wskazują, że pomimo podejmowanych działań profilaktycznych wzrasta liczba trudności lękowych u dzieci, maskowanych często symptomami somatycznymi.
DZIECKO JAKO "UKRYTY KLIENT" MEDIACJI RODZINNYCH
Dzieci, w konflikcie między rodzicami, mimo że dotyka on ich bezpośrednio, pozostają nierzadko bez możliwości wpływu na podejmowane decyzje, bez szansy na wyartykułowanie swoich potrzeb, na zrozumienie całej sytuacji i przygotowanie się do nadchodzących zmian. W obliczu wzrastającej liczby rozwodów i mediacji rozwodowych, jak również w odniesieniu do konfliktów innego typu podejmowanych na gruncie mediacji rodzinnej, zasadne wydaje się pytanie o możliwości włączenia dziecka (perspektywy dziecka) w proces mediacyjny, a tym samym upodmiotowienie go.