W listopadowym wydaniu czasopisma Psychologia w Praktyce głównymi tematami są przemoc oraz przestępcy. Poruszamy ważny temat przemocy wobec seniorów. Jak możemy pomóc takim osobom? Jakie są rodzaje przemocy stosowanej na seniorach? Piszemy też o diagnozie i kierunkach oddziaływań terapeutycznych w stosunku do nastoletnich sprawców przestępstw. Dokonujemy charakteyrstyki osobowości psychopatycznej oraz odpowiadamy na pytanie czy psychotyczni i psychopatyczni sprawcy przestępstw agresywnych są poczytalni czy nie. Piszemy również o roli psychologa jako świadka w sprawie sądowej oraz o prawnych aspetkach wykonywania zawodu psychologa. Zapraszamy do lektury!
NASTOLATEK W STRESIE
Coraz częściej w naszych gabinetach pojawiają się nastolatkowie. Nigdy nie było łatwo być w wieku dojrzewania, ale okazuje się, że obecnie bywa jeszcze trudniej niż w przeszłości. Może brzmieć to jak pewien paradoks – ekonomicznie i cywilizacyjnie wchodzimy bowiem na coraz wyższe poziomy. Mimo to, a może właśnie dlatego, poziom stresu wśród ludzi nie spada, a rośnie. Rośnie także skala problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Jako specjaliści pracujący z nastolatkami coraz częściej zauważamy w swoich gabinetach depresję i towarzyszące jej problemy, takie jak: ruminacje (natrętne myśli) kończące się czasem próbą samobójczą, zaburzenia lękowe, fobie, napady paniki, nie mówiąc już o zaburzeniach ze spektrum autyzmu czy zaburzeniach odżywiania.
PRZEMOC W ZWIĄZKACH
Wychodzenie ze związku przemocowego nie jest łatwym przedsięwzięciem, to skomplikowany proces wymagający determinacji i odwagi. Wiele kobiet, mówiąc o tym doświadczeniu określa je jako walkę o przetrwanie, o życie, o siebie. Aby rozpocząć wychodzenie z takiego uwikłania, konieczne jest zdanie sobie sprawy z tego, czym jest związek oparty na przemocy i jakie są jego główne cechy. Należy pamiętać, że mamy tu do czynienia z potężnym splątaniem psychologicznym, które gmatwa dodatkowo brak wsparcia społecznego, komplikacje prawne, a co najsmutniejsze – stygmatyzacja ofiar.
PSYCHOLOGICZNE FORMY RPZESŁUCHAŃ SPRAWCÓW I ŚWIADKÓW PRZESTĘPSTW
Podejrzany to osoba, wobec której w trakcie postępowania przygotowawczego wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego. Mówiąc prościej, jest to osoba, która formalnie jest podejrzewana o popełnienie czynu zabronionego i w związku z tym uzyskuje szczególny status w sprawie, a co za tym idzie – szczególne obowiązki, ale też przywileje.