Autor: Marta Melka-Roszczyk

Doktor nauk o zdrowiu, psycholog, psychoterapeuta, biegły sądowy. W swojej prywatnej praktyce zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw. Umów wizytę online z autorką na portalu Zaufany Terapeuta.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uzależnienie jako odpowiedź na przeżytą traumę

Uzależnienie rozumiemy jako odczuwanie silnego wewnętrznego przymusu do wykonywania określonej czynności lub przyjmowania określonej substancji psychoaktywnej. Ważne w diagnozie jest to, że osoba uzależniona nie posiada nad tym procesem żadnej kontroli.

Czytaj więcej

Psycholog jako świadek w sprawie sądowej

Rola psychologa nie zawsze kończy się na prowadzeniu terapii czy stawianiu diagnozy. Zdarza się, że osoby, które korzystają z naszych usług, potrzebują nas również na sali sądowej jako świadków w sprawach. Dlatego też profesja psychologiczna angażuje nas nie tylko w sposób merytoryczny. Wiele sytuacji pokazuje, 
że wsparcie, które świadczymy właśnie podczas procesu, jest niezwykle ważne i niejednokrotnie ma realny wpływ na życie innych ludzi.

Czytaj więcej

Znaczenie stylu przywiązania w rozwoju i życiu człowieka

Zgodnie z teorią przywiązania Johna Bowlby’ego (2007) zdolność tworzenia bliskich więzi emocjonalnych z wybranymi osobami jest podstawowym elementem człowieczeństwa. Przywiązanie to według Bowlby’ego trwała więź między ludźmi (Bowlby, 2007).

Czytaj więcej

Parapsycholog w gabinecie u psychologa

Parapsychologię klasyfikuje się jako pseudonaukę niepotwierdzoną żadnymi oficjalnymi badaniami. Jak jednak pracować w gabinecie psychologicznym z klientem, który zajmuje się parapsychologią lub korzystał z takich sposobów samopomocy?

Czytaj więcej

Ból psychogenny i dolegliwości bólowe u pacjentów z doświadczeniem traumy

Ból psychogenny jest zaburzeniem krótko- lub długotrwałym. Jego podłoże wynika z problemów i konfliktów natury psychologicznej. Zespół dolegliwości bólowych o przyczynie psychogennej oraz inne objawy tego rodzaju stanowią obraz zaburzeń konwersyjnych. U pacjentów cierpiących na tą dolegliwość występuje brak wszelkiej kontroli powyższych dysfunkcji. Zdarza się również, że osoby, u których występują zaburzenia konwersyjne, posiadają diagnozę innych zaburzeń psychicznych oraz mają przeżycia traumatyczne.

Czytaj więcej