Autor: Władysław Sterna

dr n. med.; specjalista psychiatra, psychoterapeuta. Absolwent Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii przy SWPS w Warszawie, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Przez 17 lat kierował oddziałem psychiatrycznym, a przez 15 lat prowadził Zespół Leczenia Środowiskowego. Prowadzi gabinet psychiatryczny, zajmuje się psychoterapią, a także szkoleniami z zakresu psychiatrii i psychoterapii. W latach 2018–2021 kierownik Katedry Psychiatrii UZ. Jest autorem kilkudziesięciu prac z zakresu psychiatrii i psychoterapii zamieszczonych w czasopismach naukowych.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uzależnienie od kannabinoli – zespół amotywacyjny

Konopie indyjskie są jedną z najszerzej stosowanych rekreacyjnie substancji na świecie. Kannabinoidy są głównymi składnikami psychoaktywnymi marihuany spośród 113 obecnych w nich substancji. Znane powszechnie i pożądane uczucie bycia na „haju” wywołuje delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Innym powszechnym kannabinoidem jest kannabidiol (CBD), który nie wywołuje takich samych efektów euforycznych jak THC, ale jest stosowany w różnych wskazaniach.

Czytaj więcej

Zaburzenia hipochondryczne

Etymologia określenia hipochondria pochodzi z greckiego słowa hipokhondria, oznaczającego chrząstkę i ma związek ze starożytnym przekonaniem, że wnętrzności klatki piersiowej odpowiadały za smutek, zamartwianie się i melancholię. Zaburzenia hipochondryczne polegają na nadmiernym niepokoju i przekonaniu, że jest się chorym na ciężką chorobę somatyczną (lub ona dopiero się rozwija), a jednocześnie człowiek nie ma objawów fizycznych lub są one minimalne.

Czytaj więcej