Różnorodność na celowniku. Pandemia a sytuacja osób LGBT+
Tematem lipcowego wydania czasopisma "Psychologia w Praktyce" jest zdrowie psychiczne w czasach pandemii. Przybliżamy temat technik terapii poznawczo-behawioralnej w terapii depresji wywołanej izolacją. Pandemia SARS-CoV-2 uderzyła boleśnie w każdego. Najcześciej pojawiającą się grupą klientów w gabinetach psychoterapeutycznych były osoby ze społeczności LGBT. Dużo osób skarży się również na wyczerpanie emocjonalne, będące wynikiem pracy na home office. Zapraszamy do lektury wydania!
KORONASOMNIA - WPŁYW PANDEMII NA PROBLEMY ZE SNEM
Pandemia COVID-19 zebrała żniwa w różnych obszarach naszego życia. Dotknęła również snu – sfery tak ważnej dla naszej regeneracji, odporności i kondycji psychicznej. Obecnie istotnie zwiększył się odsetek osób zgłaszających problemy ze snem. Zjawisko to określamy mianem koronasomnii. Jakie są jej przyczyny oraz możliwości poprawy snu w czasach, w których przyszło nam leczyć się online?
MGŁA MÓZGOWA - POWIKŁANIE NEUROPSYCHIATRYCZNE PO COVID-19
W ostatnim okresie pojawia się dużo publikacji związanych z powikłaniami neuropsychiatrycznymi w przebiegu zakażenia COVID-19, jak również o odległych następstwach infekcji. Sporo doniesień związanych jest z czynnikami psychologicznymi, takimi jak: izolacja, zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, lęk przed zachorowaniem i śmiercią, obawy przed utratą pracy oraz obawy związane z sytuacją materialną, które spowodowały wzrost występowania takich chorób i zaburzeń psychicznych, jak zaburzenia adaptacyjne, lękowe, depresje, zespoły stresu pourazowego. Nieco rzadziej wskazuje się natomiast na znaczenie samej infekcji COVID-19 dla zdrowia psychicznego. Czym jest mgła mózgowa, jakie są jej objawy i jaka należy ją leczyć?
WPŁYW PANDEMII COVID-19 NA NASILENIE SIĘ OBJAWÓW OCD
Od 1,2% do 3% ludzi choruje na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Głównym objawem tego zaburzenia są pojawiające się natrętne myśli, obsesje, intruzje, które wywołują stres i napięcia, i/lub kompulsje, czyli czynności wykonywane w celu redukcji napięć. Najczęściej pojawiającymi się myślami natrętnymi w zaburzeniu są obawy związane z brudem i zarazkami. Treść obsesji w dużej mierze związana jest z wydarzeniami życiowymi. Jaką terapię należy zastosować w leczeniu OCD?
Zawartość dostępna online
Współpraca z...
Różnorodność na celowniku. Pandemia a sytuacja osób LGBT+
Kiedy warto rozważyć trening słuchowy Metodą Tomatisa®?
Otwarty dostęp
Wyczerpanie emocjonalne związane z pracą na home office
Nowości w psychologii
Koronasomnia, czyli jak pandemia wpływa na problemy ze snem
Psychiatria w psychologii
Powikłania neuropsychiatryczne po COVID-19 – mgła mózgowa
Narzędziownia
Wykorzystanie terapii ACT w terapii problemów emocjonalnych i lękowych wśród dzieci i młodzieży wywołanych COVID-19
Studium przypadku
Zaburzenia lękowe i napady paniki wywołane pandemią i izolacją
Praca terapeutyczna z rodziną w czasach pandemii COVID-19
Wpływ pandemii COVID-19 na nasilenie się objawów OCD, przebieg choroby i jej leczenie
Metody terapii
Techniki terapii poznawczo-behawioralnej w terapii depresji wywołanej izolacją związaną z pandemią COVID-19
Wykorzystanie Terapii Skoncentrowanej na Emocjach w terapii negatywnych stanów emocjonalnych wywołanych pandemią i izolacją
Temat numeru
Zdrowie psychiczne w czasach pandemii