Wykorzystanie EFT w praktyce terapeutycznej
W sytuacji kryzysowej odpowiadającej na konkretną sytuację czy obecne zdarzenie, będę towarzyszyła osobie, z którą pracuję poprzez bycie przy jej doświadczeniu emocjonalnym, pozwalając na spotkanie się jej z bólem i cierpieniem, którego doświadcza. W EFT mówimy, że ważne jest, aby móc poczuć to, co boli. Dotarcie do tych emocji przy empatycznej, wspierającej postawie terapeuty umożliwia klientowi nie tylko przeżycie i wyrażenie tych emocji, ale przede wszystkim nazwanie ich i nadanie im znaczenia. W EFT uznajemy, że to emocje są ważne, bo niosą ważne dla nas informacje: jeśli wiem, co czuję, mogę dotrzeć do potrzeb, które są ukryte właśnie w emocjach. Nasi klienci zazwyczaj unikają czucia, zatrzymywania się przy nich, wsłuchiwania się w to, co czują. Jest to oczywiście naturalne, bo nikt nie chce cierpieć ani koncentrować się na tym, co boli. Jednak przy wsparciu terapeuty to bywa możliwe.
Terapeuta EFT w tej części pracy, czyli doświadczania emocji, będzie pracował nad umiejętnością regulacji emocjonalnej. Może przyjść osoba w kryzysie, która ma zbyt mały dostęp do emocji. Kiedy emocje są zbyt słabe, np. klient mówi: „Nie wiem, co czuję”, „Nic nie czuję”, wtedy będziemy używać metod, które umożliwią mu dostęp do tych emocji. Są też osoby, które są w silnych emocjach, mają ich nadmiar. Czasami mówimy o takim doświadczeniu, że „ktoś jest zalany emocjami lub cały jest tą emocją”, wtedy będziemy pracować nad tym, aby ta osoba uzyskała dostęp do tych emocji poprzez zbudowanie odpowiedniego dystansu do nich, aby móc je poczuć w taki sposób, by je usłyszeć.
Przy „słabym” dostępie do emocji będę proponowała techniki wspomagające dostęp do nich przy swoim aktywnym towarzyszeniu dzięki różnym rodzajom empatii.
Klient: Tak ogólnie jest mi smutno ostatnio, nie mam na nic chęci. Odmawiam nawet rozmów telefonicznych i tych online z rodziną i ze...