Na łamach trzynastego wydania „Psychologii w Praktyce” podejmujemy temat współczesnego rodzicielstwa w kontekście modelu Terapii Perspektyw Czasowych opracowanego przez Rosemary Sword. Ponadto, w bieżącym numerze analizujemy przypadki osób dotkniętych wypaleniem zawodowym, przedstawiamy zasady prowadzenia terapii neuropsychologicznej i przyglądamy się relacjom, jakie budują rodzice samotnie wychowujący dzieci.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Medytacja, czyli czuła i życzliwa dyscyplina – pozytywne i negatywne aspekty praktyki medytacyjnej. Czym jest medytacja i jaka jest jej klasyfikacja?”, który publikujemy w rubryce „Nowości w psychologii”. Julia E. Wahl przedstawia w nim przykłady praktyk medytacyjnych i opisuje obszary ich zastosowania we współczesnej psychologii, psychoterapii i medycynie. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo najpowszechniejsze mity i pułapki związane z myśleniem o medytacji lub z samym procesem medytacyjnym.
Rodziców samotnie wychowujących dzieci jest już w Polsce ponad 1 mln, a 90% z nich
to matki z dziećmi. W bieżącym wydaniu „Psychologii w Praktyce” przyglądamy się rodzinom rozdzielonym i samotnym rodzicom oraz temu, co motywuje ich do podejmowania określonych decyzji, a także jak radzą sobie wówczas podopieczni. Interesujące studia przypadków rodziców samotnie wychowujących dzieci przedstawia dr hab. Agnieszka Wilczyńska w artykule zatytułowanym „Rodziny rozdzielone”.
„Terapia neuropsychologiczna w zespołach otępiennych” to artykuł Urszuli Kłosińskiej, który publikujemy w dziale „Studium przypadku”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo modele i zadania rehabilitacji neuropsychologicznej, a także dowiedzą się, jaki jest najważniejszy cel terapii neuropsychologicznej.
Państwa uwadze polecamy artykuł dr Aleksandry Peplińskiej zatytułowany „O różnych obliczach wypalenia zawodowego w organizacjach”. Ekspertka przedstawia w nim studia przypadków dwóch pacjentów, których doświadczenia wyraźnie opisują sytuacje wypalenia zawodowego, ale jako następstwa odmiennych czynników organizacyjnych i podmiotowych. „Opisanym przykładom należy się przyglądać i je analizować, zarówno ze względu na pozorną nieuchwytność tego zjawiska oraz na poważne konsekwencje, do których prowadzą. W obszarze jednostkowym prowadzą do trwałych konsekwencji zdrowotnych, obniżania dobrostanu psychicznego i spadku jakości życia. W wymiarze organizacyjnym natomiast do spadku efektywności pracy pracowników, narastającej fluktuacji i absencji kadr, które odbijają się w całokształcie na poziomie funkcjonowania ekonomicznego przedsiębiorstwa” – podkreśla Aleksandra Peplińska.
„Wysokiej jakości czas w połączeniu z dużą ilością okazywanych uczuć może zrobić wielką różnicę w życiu rodzica i dziecka. Jeśli się na nie zdecydujemy, rodzicielstwo będzie trwało całe życie. Próbujemy w pełni wykorzystać możliwości, które daje nam życie, ale jeszcze bardziej motywują nas marzenia dla naszych dzieci. Wiedzcie, że macie moc stworzenia pozytywnej przyszłości dla siebie i dla nich” – zapewnia Rosemary Sword w artykule zatytułowanym „Rodzicielstwo i perspektywy czasowe”. Autorka podkreśla w nim, że zrozumienie tego, jak postrzegamy czas – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – jest kluczem do zrozumienia, jak widzą czas nasze dzieci. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo trzy główne perspektywy czasowe wyodrębnione przez Rosemary Sword w ramach Terapii Perspektyw Czasowych (TPT).