W najnowszym wydaniu czasopisma “Psychologia w praktyce” poruszamy temat zaburzeń snu. Piszemy między innymi o zespole opóźnionej fazy snu i czuwania u nastolatków. Według badania z 2014 r. zaburzenie to występuje u 7-16% nastolatków. Zainteresowanych nauką problematyki rannych ptaszków i nocnych marków zapraszamy do artykułu na temat tych dwóch chronotypów. Do rozważenia pozostawiamy kwestię czy dziesięć wskazówek Buddy może wpływać na zmianę zachowań człowieka i zapobiegać jego zachorowaniu na choroby przewlekłe. Zapraszamy do lektury!
TERAPIA ACT W PROBLEMACH ZE SNEM
Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) to kontekstualno-behawioralny model wywodzący się z terapii poznawczo-behawioralnej. Tym, co odróżnia ACT od klasycznego CBT, jest nacisk na pracę na procesach opartych na uważności, akceptacji oraz na wartościach. Te różnice okazują się mieć duże znaczenie w przypadku pracy z osobami, które na co dzień zmagają się z problemami związanymi z brakiem snu.
ZABURZENIA RYTMU OKOŁODOBOWEGO SNU I CZUWANIA
Sen, obok diety i aktywności fizycznej, jest jednym z trzech podstawowych filarów zdrowia. Od dłuższego czasu środowisko naukowe przygląda się z uwagą obniżonej jakości snu ludzi żyjących w krajach rozwiniętych, a zwłaszcza mieszkańców dużych miast. Dane z ostatnich lat pokazują, że jedna na dziesięć osób cierpi z powodu złej jakości lub niedostatecznej ilości snu potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Które osoby są najbardziej narażone na zaburzenia snu?
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ WYPALENIU ZAWODOWEMU?
Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby pracowników, w tym coraz młodszych osób. Badanie Bassama Aouilego i współpracowników (2011) wykazało, że około 50% badanych było wypalonych lub znajdowało się w grupie wysokiego ryzyka. Raport The Workforce View in Europe 2017 wskazuje, że aż 22% polskich pracowników deklaruje, iż codziennie odczuwa stres, a 24% raz w tygodniu. Czynniki organizacyjne przyczyniają się do wystąpienia wypalenia zawodowego w zdecydowanie większym stopniu niż zmienne indywidualne. Nawet jeśli pracownik próbuje sam podjąć pewne aktywności mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu, bez realnego wsparcia ze strony pracodawcy i bez odpowiednich warunków w organizacji ich wdrożenie nie przyniesie rezultatów. Podstawą jest właściwa organizacja pracy oparta na szacunku dla człowieka i transparentna komunikacja.