Tematem dwudziestego czwartego numeru czasopisma Psychologia w Praktyce jest relacja z ciałem w psychoterapii. Przychodzimy na świat zdeterminowani koniecznością stworzenia więzi z najbliższymi nam osobami. Informacje zapisane w ciele niosą pamięć tysięcy lat doświadczeń naszych przodków o tym, jak ważne jest plemię dla przetrwania jednostki. Zdradzamy także całą prawdę o marzeniach sennych. Znaczenie interpretacji marzeń sennych w leczeniu zaburzeń psychicznych najsilniej podkreślał Zygmunt Freud. Dzisiaj zdajemy sobie sprawę z tego, jak mało wiemy o znaczeniu i funkcji marzeń sennych – szczególnie o tym, jak one przebiegają. Jesteśmy w stanie opisać fizjologię snu i leczyć jego zaburzenia, ale to, co naukowo możemy stwierdzić na temat marzeń sennych, jest nadal ograniczone. Zaciekawiony? Zapraszamy do lektury!
WSPÓŁPRACA PRACOWNIK SOCJALNY - PSYCHIATRA I PSYCHOTERAPEUTA
Pracownik socjalny odgrywa kluczową rolę w zmienianiu egzystencji wielu osób, podejmując kontakt i organizując działania pomocowe. Wynika to z faktu, iż bardzo często jest specjalistą tak zwanego „pierwszego kontaktu” – to on pierwszy dowiaduje się o problemach i kryzysie, jakiego doświadcza dana osoba. Od tego, w jaki sposób podejmie interwencję i organizowanie dalszej pomocy, zależy szybkość i jakość zmiany sytuacji i doświadczenia osób potrzebujących wsparcia.
NIEPORUSZONY UMYSŁ ZEN
Zen w bezpośredni, prosty i praktyczny sposób uczy nas, że życie następuje właśnie teraz, w obecnej chwili, nie gdzieś w odległej przyszłości i w naszych wyobrażeniach, ale tu i teraz. Mądrość ta, która może wydawać się jaskrawo sprzeczna z wartościami naszej zachodniej kultury, coraz częściej przywoływana jest przez jej filozofów, psychologów, psychiatrów i naukowców. Co sprawiło, że kultura i nauka Zachodu sięga do filozofii Wschodu z tak odległych czasów? Dlaczego ludzie, których wzrok do tej pory był mocno skierowany na „wczoraj” i „jutro”, zapragnęli spojrzeć na „dziś”? Czym jest zen