Tematem marcowego wydania czasopisma Psychologia w Praktyce jest mężczyzna XXI wieku. Piszemy o tym, z jakimi problemami obecnie borykają się mężczyźni. Męski świat koncentruje się wokół wielu spraw. Zdarza się, że uwaga mężczyzn jest w znacznym stopniu skupiona wokół rywalizacji, osiągnięć, władzy. Jak pracować z takim klientem w gabinecie? Poruszamy także temat klienta autoagresywnego i podajemy wytyczne do pracy z nim. Przeczytasz również o restrykcjach żywieniowych i ich konsekwencjach. Jaka jest motywacja osób stosujących taki rygor? Zapraszamy do lektury!
RODZINA W KRYZYSIE
Rodzina doświadczająca różnego rodzaju kryzysów (takich jak m.in. uzależnienie, przemoc, przewlekła choroba, długotrwałe bezrobocie) wykazuje słabą umiejętność czerpania z zasobów wewnętrznych i ze wsparcia z zewnątrz. Panuje w niej dysharmonia, zaburzone są granice funkcjonowania w różnych obszarach. Już od pierwszego spotkania z rodziną mamy możliwość pozytywnego oddziaływania na nią w wielu różnych aspektach.
PODŁOŻE NEUROBIOLOGICZNE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH U MĘŻCZYZN
Chociaż statystycznie to więcej kobiet cierpi na zaburzenia lękowe i depresyjne, w efekcie których podejmują próby samobójcze, to przewaga samobójstw dokonanych leży wciąż po stronie mężczyzn. W swoich narracjach mężczyźni ujawniają poczucie samotności, trudności w proszeniu o pomoc i konflikt pomiędzy koniecznością wpisania się w dotychczas podejmowany wzorzec męskości a tym, co autentycznie przeżywają. Ów konflikt pogłębia próba osiągnięcia niedoścignionego ideału męskości, w konsekwencji ograniczająca rozwój osobisty mężczyzny, zawężając jego potencjał do sztywnego trzymania się cech ulegających przemianom społeczno-kulturowym. Interakcjonizm społeczny wymaga od jednostki elastyczności. Stąd spora część klientów płci męskiej w gabinetach terapeutycznych relacjonuje doświadczenia somatyzacyjne i zwraca się po pomoc, gdy siła, zaradność i sztywne trzymanie się wzorca „męstwa” i „męskości” nie pozwala na udźwignięcie toczącego się kryzysu.