We wrześniowym wydaniu czasopisma “Psychologia w Praktyce” zachęcamy do lektury niezwykle ciekawego artykułu “Bezwzględne standardy, czyli przekleństwo ludzi sukcesu”, w którym Mateusz Grzesiak dzieli się wiedzą i doświadczeniem na temat tego, jak radzić sobie z perfekcjonizmem i ograniczającym schematem “bezwzględnych standardów” w życiu osobistym i zawodowym. Przybliżamy również metodę skutecznego rozwiązywania problemów, jaką jest 7 Kroków Strategicznego Rozwiązywania Problemów stworzona przez profesora Giorgia Nardone. Zapraszamy do lektury!
KIEDY PRACA POZBAWIA SNU
Długie godziny pracy, praca zmianowa i stres związany z pracą przyczyniają się do niedoboru snu wśród osób aktywnych zawodowo. Czas odpoczynku, a w tym snu, często zależy od ilości i godzin pracy, a niestety nie od indywidualnych potrzeb. Biorąc pod uwagę, że czas jest zasobem skończonym – im więcej czasu spędzamy na jednej czynności (pracy lub obowiązkach domowych), tym mniej czasu poświęcimy na inną aktywność. W związku z tym Barnes, Wagner i Ghumman (2012) zasugerowali, że osoby pożyczają z czasu przeznaczonego na sen, aby sprostać wymaganiom życia codziennego.
UKRYTE ZDOLNOŚCI MÓZGU
Mózg posiada umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki. Jak wykorzystać ten potencjał, by uzyskać umiejętność elastycznego przechodzenia pomiędzy różnymi stanami psychicznymi? Czy codzienne praktykowanie uważności może pomóc zwiększyć możliwości korzystania z tych zasobów, jakie ma do dyspozycji ludzki mózg? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy świat aktywności elektrycznej mózgu, wyjaśniamy jego podstawowe mechanizmy i odpowiadamy na pytanie, jakie informacje wysyła mózg za pomocą fal. Poznaj ukryte zdolności mózgu!
CZY TO JUŻ WYPALENIE ZAWODOWE?
Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem dość powszechnym, spowodowanym zmianami cywilizacyjnymi oraz wzrastającymi potrzebami spełnienia się i sprostania wymaganiom organizacyjnym. Nie wynika z pojedynczej sytuacji stresowej, ale z wielu czynników, które doprowadzają do wyczerpania. Występuje wtedy gdy dajemy z siebie tak dużo energii i zaangażowania, że oczekiwalibyśmy spektakularnych wyników lub uznania, a tak nie jest, tym bardziej że mamy poczucie występowania wielu ograniczeń. Pojawia się stres, frustracja i niezadowolenie z siebie, co negatywnie przekłada się na radzenie sobie z sytuacjami stresowymi.