Bezwzględne standardy, czyli przekleństwo ludzi sukcesu

Współpraca z...

W niniejszym artykule pragnę podzielić się wiedzą i własnym doświadczeniem na temat tego, jak radzić sobie z perfekcjonizmem i ograniczającym schematem „bezwzględnych standardów” w życiu osobistym i zawodowym.

  • Mówisz tak do siebie? Że trzeba cisnąć? Osiągać wyniki? Być najlepszym? Nie brać jeńców? Iść do przodu? Organizować wszystko? Mieć świat pod kontrolą? Stworzyć perfekcyjne życie? Poukładać każdy aspekt osobisty i zawodowy?
  • Odczuwasz te emocje? Masz wyrzuty sumienia, gdy robisz coś dla siebie? Towarzyszy Ci poczucie winy, gdy nie wyrobiłeś się z planem, niezależnie od tego, czy w ogóle się dało? Czujesz złość na siebie? Zdarzają Ci się niekontrolowane wybuchy gniewu?
  • Masz tak? Gdy coś osiągniesz, czujesz ulgę, ale nie satysfakcję? Ciągle Ci mało? Gonisz kolejnego króliczka, ale on zawsze ucieka, stając się następnym celem? Obiecujesz sobie, że jak już tylko osiągniesz X, to wtedy przestaniesz, ale nigdy nie przestajesz?
  • Czy taki jesteś? Człowiek sukcesu, który ponad wszystko ceni skuteczność? Pracujesz na kierowniczym stanowisku, jesteś sportowcem, osobą poważaną i wysokiego statusu? Cenisz wykształcenie, wyniki, prestiż, logikę i fakty?
  • Nie tolerujesz takich rzeczy – przeciętności, lenistwa i stagnacji, leżenia plackiem na plaży albo nicnierobienia? Nie dopuszczasz do siebie użalania się nad sobą, wchodzenia w rolę ofiary, narzekania i marudzenia? Jesteś na bakier ze słabością i nie lubisz od kogokolwiek zależeć?

 Diagnoza


Jeśli identyfikujesz się z tym opisem, bardzo prawdopodobne, że jesteś perfekcjonistą ze schematem bezwzględnych standardów. Na wstępie dziękuję Ci za zainteresowanie moim artykułem! Wiedząc, jak cenny jest Twój czas, wiem też, że z łatwością skusiłbym Cię językiem korzyści do kontynuowania czytania. Mógłbym pokazać Ci, o ile lepszy staniesz się pod wieloma względami i jak bardzo urośniesz intelektualnie, emocjonalnie, a nawet finansowo po jego przeczytaniu. Ale nie o to chodzi – jeśli jesteś perfekcjonistą, to Twój perfekcjonizm ma głębsze podłoże i wyrządza Tobie wiele krzywdy. Odbiera Ci radość i psuje relacje. Czyni z Ciebie maszynę do osiągania celów i jest, prawdę mówiąc, dopiero wierzchołkiem góry lodowej.

Wierzę, że ten artykuł pozwoli Ci zrozumieć, co się z Tobą potencjalnie dzieje. Znajdziesz w nim diagnozę sytuacji, historie podobnych do Ciebie ludzi, praktyczne narzędzia i konkretną wiedzę, które wyjaśnią Ci, czym są bezwzględne standardy, czy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI