Początki opisów zaburzeń potraumatycznych
4000 lat temu, pomiędzy rokiem 2027 i 2003 p.n.e., cywilizacje Sumerów i Elamitów zaatakowały i zniszczyły miasto Ur. Wówczas pismem klinowym opisano objawy wskazujące na zaburzenia pourazowe, które powstały w reakcji na doświadczenia wojny oraz widok martwych ciał. W rękopisie odnajdujemy opis lęku, zaburzeń snu i natrętnie powracających traumatycznych obrazów. Natomiast w 1900 r. p.n.e. lekarz egipskiej armii opisał w Kunyus Papyrus, uważanym za jeden z pierwszych podręczników medycznych, atak histerii po doświadczeniu traumatycznym.
Tematyka zaburzeń potraumatycznych nie była obca również pisarzom starożytnym. Homer w Odysei (VIII w. p.n.e.) przedstawia historię Odyseusza powracającego z wojny trojańskiej, opisując uciążliwe reminiscencje traumy wojennej oraz poczucia żalu i wstydu. Również w Iliadzie Achilles po otrzymaniu informacji o śmierci Patroklesa doświadcza intensywnego poczucia winy oraz trudności z zasypianiem.
Mówi się, że w psychoanalizie nie ma niczego nowego, czego wcześniej nie opisałby Szekspir. W dramacie Król Henryk IV Lady Percy, żona Hotspura, opisuje jego zachowanie po powrocie z wojny. Relacjonuje ona objawy, które dzisiaj moglibyśmy zaklasyfikować jako PTSD: potrzebę samotności, utratę dawnych zainteresowań, pobudzenie i ponowne przeżywanie doświadczeń bitewnych. Natomiast w Makbecie Lady Makbet po zamordowaniu Duncana, króla Szkocji, doświadcza uciążliwie powracających wspomnień aktu zbrodni, stara się zmyć za wszelką cenę krew z rąk, a ostatecznie decyduje się targnąć na własne życie.
Johann Wolfgang Goethe, niemiecki poeta i dramaturg, w 1792 r. uczestniczący w bitwie pod Valmy, w swoich wspomnieniach opisuje poczucie derealizacji i depersonalizacji, którego doświadczył na skutek przerażających wojennych przeżyć.
Angielski powieściopisarz Karol Dickens 9 lipca 1865 r. był jedną z ofiar katastrofy kolejowej w Staplehurst. Zginęło wówczas 10 osób, a 49 zostało rannych. Dickens wraz z innymi ocalałymi zaangażował się w pomoc poszkodowanym, którzy nieraz na jego oczach umierali. Wskutek traumatycz...