Bez wątpienia macierzyństwo powoduje wiele zmian w życiu kobiety, które stanowczo można określić mianem kryzysu (Abdool, 2009). W okresie tym zmienia się dosłownie wszystko, a często tak naturalne dla tego okresu całkowite skupienie na potrzebach dziecka nie pozostawia wiele miejsca na pochylanie się nad swoimi własnymi. Mimo to większość współczesnych młodych matek przyznaje, że nadal uznają jakość życia seksualnego jako ważną. Wyrażają, że czują się za nią odpowiedzialne i pragną dbać o swoją atrakcyjność seksualną (Rowlands, 2012).
Jeszcze przed rozwiązaniem kobiety borykają się z szeroko rozumianym lękiem przed próbą w roli matki, ale też obawami dotyczącymi powrotu do współżycia (Świetlicka, 2019). Mówią o lęku przed bólem, obawą o nacięte podczas porodu krocze, lękiem przed kolejną ciążą (Hosseini, 2012).
Według Bortos i wsp. (2006) 38% kobiet przed ciążą spodziewało się problemów seksualnych, z czego 80% oczekiwało więcej niż jednego zaburzenia w pierwszych trzech miesiącach po porodzie. Zazwyczaj obawy dotyczyły przewidywanego spadku zainteresowania seksem, zmniejszonej lubrykacji oraz pojawienia się bólu.
Realnie na występowanie trudności we współżyciu, w tym również na zanik pożądania, wpływa ogromna liczba czynników, takich jak: zmiana stylu życia, karmienie piersią czy lęk przed kolejną ciążą, ale też dolegliwości poporodowe (Sipiński, 2005), obciążenie obowiązkami (często łączenie obowiązków domowych z zawodowymi), wysoki poziom stresu, zaburzenia nastroju i niższe poczucie własnej atrakcyjności. Co ciekawe, negatywny wpływ może również mieć nadmierna fascynacja macierzyństwem oraz wpływ stereotypów i obyczajowego tabu (Wlaźlak, 2015). Na seksualność kobiety po porodzie wpływa również jej postawa wobec seksu, potrzeby seksualne oraz wcześniejsza reaktywność seksualna (Wach, 2021).
Nie bez znaczenia jest też fakt, że w okresie poporodowym kobiety częściej skarżą się na odczuwanie dyskomfortu lub bólu podczas stosunku, zmniejszenie nawilżenia pochwy, uczucie niedopasowania narządów płciowych, nietrzymanie moczu, trudności w osiągnięciu orgazmu lub bolesność piersi. Często przeżywają również trudności emocjonalne związane z negatywnymi wspomnieniami z sali porodowej, przemęczeniem opieką nad dzieckiem czy też brakiem wsparcia ze strony partnera (Hos...