Aktywność elektryczna mózgu jest efektem komunikacji komórek mózgowych (neuronów) między sobą. Dialog ten trwa nieustannie, nawet wtedy, kiedy człowiek pogrążony jest w głębokim śnie. Przekaz informacji między komórkami zostaje zakończony dopiero w chwili śmierci. Bioelektryczną aktywność mózgu, można zaobserwować za pomocą elektroencefalografu w formie zapisu fal liniowych. Wyodrębnione i zaobserwowane fale mają swoje zakresy częstotliwości, w obrębie których możemy obserwować aktywność tych fal. Wiedza z zakresu elektroencefalografii (EEG), wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny: od neurologii, poprzez psychiatrię i obecnie również w psychologii. Dzięki rejestracji fal mózgowych można efektywnie diagnozować uszkodzenia i dysfunkcje mózgu, jak również określić stany psychiczne człowieka, które są przypisane dla danych pasm częstotliwości. Ten ostatni wymieniony obszar wiedzy jest tematem poniższego artykułu.
Uczenie się jak działają komórki i mózg, pomaga nam zrozumieć biologiczne podstawy ludzkiej psychologii.
Falowa kompozycja mózgu
Przedstawiając świat fal mózgowych lubię posługiwać się analogią i myśleć o nich jak o nutach w muzyce. Fale występujące w niskich przedziałach częstotliwości przypominają głębokie dźwięki dudniącego bębna, a fale o wysokiej częstotliwości można porównać do wysokich dźwięków fletu. Komunikacja naszych komórek mózgowych jest dla mnie jak orkiestra symfoniczna. Wszystkie dźwięki są ważne i niosą ze sobą przekaz, który stanowi istotną informację o samopoczuciu naszego mózgu. Fale mózgowe są dokładnym odbiciem tego, czym obecnie zajmuje się mózg, w jakim znajduje się stanie emocjonalnym i psychicznym oraz jakie są jego ograniczenia lub możliwości w realizacji zadania lub działania.
Fale jakie obserwujemy pojawiają się w mózgu w różnych zakresach częstotliwości. Częstotliwość fali jest to liczba drgań pojawiających się w ciągu sekundy i do jej zapisu używana jest jednostka pomiarowa herc (Hz) (Robbins, 2008).
W swoich badaniach pomiaru aktywności elektrycznej mózgu stosuję metodę ilościowego QEEG (ang.quantitative electroencephalography). Metoda QEEG daje nam możliwość zapisu EEG nie tylko jako fal, ich kształtów oraz amplitud w funkcji czasu. Surowy sygnał EEG zostaje przekształcony w sposób ilościowy za pomocą funkcji matematycznej Fouriera (ang. FFT–fast fourier Transform), co ułatwia kliniście diagnostykę oraz znacząco pomaga w zaobserwowaniu odchyleń od normy. Technika ta nazywana jest często „mapowaniem mózgu” (Thompson, Thompson, 2012) (Ryc. 1.), (Ryc. 2.), (Ryc. 3.), (Ryc. 4.).

QEEG „mapowanie
mózgu"

QEEG: podwyższona
aktywność fal theta


badania QEEG. Widmo fal w kanale...