Według Słownika języka polskiego: libido jest to „psychiczna chęć do zaspokojenia potrzeby bliskości cielesnej”. Jest to wewnętrzne pragnienie, którego celem jest zaspokojenie potrzeb seksualnych. Seksualność to jeden z podstawowych elementów życia każdego człowieka, obejmuje seks, orientację seksualną, rolę płciową oraz identyfikację, pożądanie, erotyzm, intymność, reprodukcję oraz szeroko pojętą równowagę życiową.
Według raportu Seksualność Polaków 2017 wykazano, iż w ostatnim roku 76% Polaków w wieku 18–49 lat uprawiało seks. W stosunku do 2011 r. wynik ten zmniejszył się o 3%, a także o 10% w porównaniu z wynikiem z 1997 roku. Dane te świadczą o tym, że z roku na rok spada liczba osób uprawiających seks.
Czas trwania stosunku seksualnego w grupie 18–49 lat nie zmienił się od 2005 roku, a jego długość wynosi średnio około 13–15 minut. Za to o 5 minut skróciła się gra wstępna, z 20 minut w 2005 r. do 15 minut w 2017 r.
Aspekt żywieniowy uwikłany w rolę popędu płciowego zarysowany jest w dziejach ludzkości i w kulturze od dawna. Na temat wpływu spożywania poszczególnych produktów czy składników odżywczych istnieje wiele mitów, ludowych przesądów czy udowodnionych faktów, o których warto wiedzieć.
Mirosław Lenart (2017), analizując rolę jedzenia i kobiet w kontekście duchowym, przytacza, iż pokarmy „ciężkie”, czyli mięsne, były przeznaczone dla mężczyzn, natomiast „lekkie” dla kobiet, w związku z powyższym nasze przodkinie praktycznie nie jadły mięsa, ponieważ było ono uznawane za pożywienie, które wzmaga pożądanie. „Powstrzymywanie się od jedzenia miało zatem u kobiet istotne znaczenie w kontekście panowania nad własną seksualnością”.
Mimo iż świadomość żywieniowa znacząco wzrasta, nadal można spotkać się z mitami i twierdzeniami, które nie mają żadnego udowodnionego podłoża.
Potrzeba żywieniowa, potrzeba seksualna
Żywienie odgrywa w życiu ważną rolę – jest to potrzeba fizjologiczna, która musi być zaspakajana, aby organizm był w stanie...