Męskie narządy płciowe zapewniają satysfakcjonujące życie seksualne mężczyźnie i jego partnerce/partnerowi pod warunkiem ich prawidłowej funkcji i wyglądu. Schorzenia nowotworowe, zmiany łagodne, wady wrodzone, urazy, ostre stany czy przebyte operacje mogą istotnie wpływać na ich budowę i funkcję erekcyjną prącia. Artykuł ten przedstawia poglądowo wskazania i możliwości chirurgiczne rekonstrukcji prącia i moszny.
Rekonstrukcje męskich narządów płciowych to wymagająca i trudna dziedzina chirurgii urogenitalnej. Wynika to z konieczności pogodzenia ze sobą kilku, czasem sprzecznych, oczekiwań pacjenta i możliwości, jakie daje aktualna sytuacja anatomiczna i chorobowa oraz umiejętności chirurga i możliwości medycyny. Pacjenci oczekują wyglądu prącia i moszny jak najbardziej zbliżonego do naturalnego – takiego, do jakiego byli przyzwyczajeni przez całe życie, lub powiększenia prącia do wielkości według nich pożądanej. Jednakże w sytuacjach krytycznych, np. gdy konieczna jest częściowa resekcja prącia, utrata całej skóry prącia lub pacjent cierpi na skrajne zaburzenia erekcji, wówczas na pierwszy plan wybija się chęć odzyskania funkcji prącia z możliwością penetracyjnego seksu, zaś kwestia idealnego wyglądu schodzi na dalszy plan. Ze względu na bardzo szeroki zakres tematyki, niniejszy artykuł nie jest w stanie przedstawić wszystkich schorzeń i możliwości rekonstrukcji prącia i moszny, a jedynie sygnalizuje najczęstsze wskazania do rekonstrukcji urogenitalnych i techniki ich wykonania.
Mała chirurgia prącia i moszny
W zakres tych zabiegów wchodzą najczęściej drobne zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Mimo swojej powszechności i, wydawałoby się, prostoty wykonania, niosą jednak ze sobą ryzyko istotnego wpływu na życie seksualne pacjentów.
Stulejka i krótkie wędzidełko prącia
Zwężenie napletka może być wrodzone lub nabyte w wyniku stanów zapalnych o różnej etiologii (liszaj, cukrzyca, balanitis, choroby weneryczne itd.). Stulejka funkcyjna pozwala w pełni odsłonić żołądź w stanie zwiotczenia, jednak w stanie erekcji jest to utrudnione lub niemożliwe. Stulejka całkowita nie pozwala na odsłonięcie całkowite żołędzi w żadnym stanie, zaś graniczna forma stulejki pomiędzy wyżej wymienionymi zagraża powstaniem załupka (przeciągnięcie stulejki w czasie erekcji poniżej żołędzi bez możliwości jej odprowadzenia), który może doprowadzić do niedokrwienia i martwicy żołędzi. Stulejce często towarzyszy krótkie wędzidełko, jednak może ono występować także samodzielnie, bez obecności zwężenia napletka....