Poczucie winy jako centralny punkt w psychoterapii ISTDP

Wywiad z Tobiasem Nordqvist, psychologiem, psychoterapeutą ISTDP

Współpraca z...

22 listopada 2019 r. Tobias Nordqvist poprowadzi wraz z Monicą Urru (Włochy) Psychoterapeutyczną Konferencję Szkoleniową pt. Poczucie winy jako centralny punkt w psychoterapii ISTDP, która odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Organizatorem konferencji jest Polski Instytut Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej SENTIO (www.polskiinstytutistdp.pl).

Maciej Kamiński: Czy wina jest uczuciem? Jeśli tak, to jaka jest jego funkcja?
Tobias Nordqvist:
Wina jest uczuciem, które rozwija się w dzieciństwie, kilka lat po narodzinach. Aby odczuwać uczucie winy, potrzebna jest umiejętność rozróżnienia, co jest dobre, a co złe. Czujemy winę, gdy odkrywamy, że zrobiliśmy coś złego lub czujemy coś złego wobec kogoś, kogo kochamy lub wobec kogoś, o kim myślimy, że zasługuje na coś lepszego. Wina ma też ewolucyjne znaczenie. Chodzi o zdolność do powstrzymywania się od rozładowywania egoistycznych i agresywnych impulsów po to, by być częścią grupy, w której wzrastamy. Tak więc główną funkcją uczucia winy jest utrzymanie i naprawianie relacji.

Czy jest jakaś różnica między uczuciem winy a samoobwinianiem?
Tak, jest wyraźna różnica. Wszyscy jesteśmy winni – takie są realia naszego życia. Popełniamy błędy, ranimy innych ludzi, czujemy się wtedy winni i chcemy naprawić wyrządzoną krzywdę i/lub zapobiegać temu, aby nie stało się to po raz kolejny. Samooskarżanie jest podobne do wstydu. Jest prymitywnym poznawczym osądem, który mówi, że najważniejsze jest to, abyśmy nie popełniali nigdy błędów. Jednak wstyd i samoobwinianie sprawiają, że wycofujemy się z relacji z innymi, i uczucia te p...

pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy