Poczucie winy jako centralny punkt w psychoterapii ISTDP

Wywiad z Tobiasem Nordqvist, psychologiem, psychoterapeutą ISTDP

Współpraca z...

22 listopada 2019 r. Tobias Nordqvist poprowadzi wraz z Monicą Urru (Włochy) Psychoterapeutyczną Konferencję Szkoleniową pt. Poczucie winy jako centralny punkt w psychoterapii ISTDP, która odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Organizatorem konferencji jest Polski Instytut Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej SENTIO (www.polskiinstytutistdp.pl).

Maciej Kamiński: Czy wina jest uczuciem? Jeśli tak, to jaka jest jego funkcja?
Tobias Nordqvist:
Wina jest uczuciem, które rozwija się w dzieciństwie, kilka lat po narodzinach. Aby odczuwać uczucie winy, potrzebna jest umiejętność rozróżnienia, co jest dobre, a co złe. Czujemy winę, gdy odkrywamy, że zrobiliśmy coś złego lub czujemy coś złego wobec kogoś, kogo kochamy lub wobec kogoś, o kim myślimy, że zasługuje na coś lepszego. Wina ma też ewolucyjne znaczenie. Chodzi o zdolność do powstrzymywania się od rozładowywania egoistycznych i agresywnych impulsów po to, by być częścią grupy, w której wzrastamy. Tak więc główną funkcją uczucia winy jest utrzymanie i naprawianie relacji.

Czy jest jakaś różnica między uczuciem winy a samoobwinianiem?
Tak, jest wyraźna różnica. Wszyscy jesteśmy winni – takie są realia naszego życia. Popełniamy błędy, ranimy innych ludzi, czujemy się wtedy winni i chcemy naprawić wyrządzoną krzywdę i/lub zapobiegać temu, aby nie stało się to po raz kolejny. Samooskarżanie jest podobne do wstydu. J...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI