Książki psychologiczne - które pozycje warto znać przed rozpoczęciem studiów psychologicznych?

Współpraca z... Otwarty dostęp

Psychologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem mechanizmów, jakie rządzą psychiką człowieka. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele osób fascynuje się nią, starając się poznać ją jak najlepiej - np. poprzez studia psychologiczne. Zanim jednak rozpoczniesz zajęcia na tym kierunku, warto poznać kilka pozycji książkowych, które pozwolą Ci zrozumieć podstawowe pojęcia psychologiczne, a także lepiej zrozumieć siebie. Po które warto sięgnąć? Czym się kierować przy ich wyborze? Sprawdź, jak wybrać te najbardziej wartościowe.

Psychologia, czyli nauka o duszy

Na zachowanie człowieka ma wpływ wiele czynników. Wychowanie, wpływ środowiska czy dana sytuacja, w jakiej się znajdzie, to tylko niektóre z nich. Psychologia jako nauka bada je wszystkie i dąży do poznania także tych aspektów, które są jeszcze nieznane.  Sam termin zaś wywodzi się z j. greckiego i tłumaczony jest jako “nauka o duszy”. I to właśnie ją bardzo często chcemy poznać za pośrednictwem psychologii, aby móc zrozumieć podłoże i przesłanki poszczególnych zachowań ludzkich.

Na studiach psychologicznych podejmowane są tematy z wielu zakresów tej dziedziny. W trakcie ich trwania każdy student zajmuje się m.in. psychologią osobowości, rozwoju, poznawczą, społeczną, a nawet patopsychologią. A to wszystko po to, by uzyskaną wiedzę móc później wykorzystać w psychologii stosowanej, np. jako psycholog kliniczny, sądowy, wychowawczy czy ekonomiczny. Przejście przez studia nie będzie jednak możliwe bez uzyskania wiedzy, którą można posiąść dzięki odpowiednim podręcznikom akademickim.

Książki psychologiczne, czyli jakie?

Jak każda dziedzina nauki, tak i psychologia posiada swoje podstawowe założenia, które zebrane są w lekturach przypisanych do tego kierunku studiów. Takie woluminy to właśnie podręczniki akademickie, które stanowią bazę wiedzy każdego studenta psychologii. Dzięki nim możesz zrozumieć podstawową terminologię, jaką posługuje się ta nauka, a także zapoznać się z różnorodnymi badaniami, które potwierdzają założone przez nią tezy.

Książki o psychologii pozwalają na uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań nie tylko zachowań innych, ale także tych odnośnie nas samych. Dzięki nim rozszerza się nasza perspektywa, więcej zauważamy i jesteśmy w stanie zrozumieć. Aby jednak tak było, czytane książki psychologiczne muszą spełniać kilka warunków.
 


Jak rozpoznać wartościowe podręczniki do psychologii?

Jesteś przed pierwszym rokiem studiów psychologicznych? Zastanawiasz się, czy jest to kierunek dla Ciebie? A może jesteś pewien swojego wyboru i chcesz się odpowiednio przygotować do rozpoczęcia nauki, poprzez rozszerzenie swojej podstawowej wiedzy z tego zakresu? Bez względu na to, czym się kierujesz, książki o psychologii wydawnictwa PWN będą tym, co pomoże Ci zapoznać się ze światem tej dziedziny nauki.

Po czym bowiem poznać najlepsze książki psychologiczne? Na stronie psychologia PWN znajdziesz woluminy oparte przede wszystkim na najświeższych badaniach naukowych, odpowiadające aktualnemu stanowi wiedzy z danego zakresu. Napisane są one w stylu naukowym, z wykorzystaniem terminologii charakterystycznej dla tej dziedziny. Ich treść ułożona jest zgodnie z hierarchią zagadnień, dzięki czemu każdy czytelnik ma szansę na stopniowe wprowadzenie w tematykę, co daje lepszą możliwość zrozumienia studiowanego problemu. A co więcej - znajdziesz tu zarówno podstawowe podręczniki akademickie, wymagane przez wykładowców, jak i takie, które dodatkowo rozszerzą Twoją wiedzę z danego zakresu psychologii.

Które książki o psychologii warto znać już przed rozpoczęciem studiów?

Podręczniki do psychologii są różnorodne - ich tematyka dostosowywana jest do poszczególnych gałęzi tej nauki, a zakres odpowiada różnym etapom zdobywania wykształcenia. Wydawnictwo Naukowe PWN w swojej ofercie ma wiele pozycji, które opowiadają m.in. o kluczowych dla psychologii koncepcjach, ale także skupiają się np. na klinicznych czy społecznych podłożach danych zachowań. Które z nich warto znać przed rozpoczęciem studiów? Jeśli zastanawiasz się, czy psychologia to kierunek dla Ciebie, zapoznaj się z kilkoma książkami, które wprowadzą Cię w jej świat. Przeczytaj m.in. “Psychologia i życie” Richarda J. Gerriga i Philipa Zimbardo, “Psychologia” Saundry K. Ciccarelli i Nolanda J. White’a czy “Wprowadzenie do psychologii” Andrzeja Augustynka.

Studia psychologiczne są wymagającym kierunkiem, dlatego też przygotowania warto rozpocząć już na wakacjach. Zapoznanie się z podstawowymi koncepcjami, na jakich bazuje ta nauka, pomoże Ci łatwiej odnaleźć się na uczelni już na pierwszych wykładach. Dobrym wyborem może okazać się seria “Psychologia. Kluczowe koncepcje” autorstwa Philipa Zimbardo i Roberta L. Johnsona. Pierwszy tom wprowadzi Cię w kluczowe pojęcia w przystępny sposób, zachęcając do analizowania przytaczanych w nim przykładów i dostrzegania problemu w życiu codziennym. W ten sposób szybko zyskasz wiedzę, którą będziesz w stanie przełożyć na praktykę, a tym samym prościej będzie Ci zrozumieć bardziej skomplikowane zależności, omawiane później na wykładach.

Wartościową pozycją, po którą możesz sięgnąć już przed pierwszym semestrem i korzystać w trakcie jego trwania, jest seria “Studia z psychologii”, a w szczególności pierwszy tom “Biologiczne podstawy psychologii”. Przystępny dla czytelnika język, wielość ilustracji i bloki podsumowujące to aspekty tego podręcznika, które znacznie ułatwią naukę, jednocześnie dostarczając niezbędnej wiedzy.

Nie są to oczywiście jedyne wartościowe książki o psychologii. Sprawdź także inne pozycje takich autorów, jak Helena Sęk, Janusz Trempała czy Lidia Cierpiałkowska i przekonaj się, jak szeroki może być ogląd na świat dzięki psychologii.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI