Autor: Paulina Jaworska-Andryszewska

dr n. med. psycholog z wieloletnim doświadczeniem klinicznym (aktualnie jestem w trakcie IV roku specjalizacji z zakresu psychologii klinicznej i neuropsychologii), certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat nr 640, PTTPB), specjalista psychoterapii klinicznej dzieci i młodzieży, wykładowca, interwent kryzysowy. Ukończyłam również wielogodzinne szkolenia z zakresu terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania i inne szkolenia czy studia podyplomowe. Bardzo doceniam przywilej, jaki daje mi moja praca, np. „wyjątkową możliwość zaglądania głęboko w serca innych ludzi i pomaganie im w skontaktowaniu się z tymi leczącymi miejscami wewnątrz nich”. Moja psychologia i psychoterapia jest bardzo osobista i pełna pasji. Pracuję z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, parami. Zajmuję się psychoterapią, wsparciem psychologicznym, a także diagnozą funkcjonowania intelektualnego, poznawczego. Moja psychoterapia jest indywidualna, prowadzona głównie w nurcie poznawczo-behawioralnym (opiera się na metodach o udowodnionej skuteczności). Bliskie jest mi również tzw. podejście III fali CBT, tj. terapii schematów, pracy z trybami i terapii akceptacji i zaangażowania. Prywatnie jestem miłośniczką lasu, gór, bliskie jest mi podejście Rodzicielstwa opartego na bliskości.
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przemoc psychiczna, fizyczna, seksualna w gabinecie terapeuty

Problem przemocy wciąż nie traci na aktualności. Przemoc to zjawisko wszechobecne i wielowymiarowe. Występuje w różnych środowiskach i różnych sferach życia. We współczesnym świecie jest coraz bardziej widoczna i niepokojąco narasta (Jedlecka, 2017). Przemoc może wystąpić w każdej relacji, a jej doświadczenie powoduje wiele negatywnych konsekwencji, np. w postaci wystąpienia problemów emocjonalnych lub zaburzeń psychicznych. Szczególną grupą osób narażonych na przemoc są dzieci, stąd w artykule zjawisko przemocy zostanie omówione w kontekście wieku dziecięcego.

Czytaj więcej

Sześcioetapowy model interwencji kryzysowej według Jamesa i Gillilanda

Kryzys wydaje się nieuniknionym elementem ludzkiego życia (Kubacka-Jasiecka 2010). Krytyczne wydarzenia wymuszają zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu osobistym, rodzinnym, w życiu społecznym, w stosunku do świata i własnej osoby. Wydarzenia te, oceniane negatywnie jako szczególnie trudne doświadczenia, często przekraczają możliwości samodzielnego poradzenia sobie.

Czytaj więcej