W prowadzonych badaniach wykazano, że 70% zdrowych 70-latków regularnie odbywa stosunki seksualne, a 80% mężczyzn i kobiet w wieku 60–91 lat jest aktywnych seksualnie co najmniej raz w miesiącu (Wilkins, Warnock, 2009). Badania, jak również literatura, wskazują, że większość osób starszych angażuje się w aktywności seksualne i postrzega seks jako ważną część życia. Jednocześnie należy podkreślić duży wpływ czynników biologicznych i psychospołecznych związanych ze starzeniem się na jakość i ilość aktywności seksualnej osoby starszej. Okazuje się, że zdrowie fizyczne, psychiczne, a także wcześniejszy poziom aktywności seksualnej odgrywają ważną rolę w seksualności osób starzejących się (Wilkins, Warnock, 2009).
Starzenie się – perspektywa psychologii rozwojowej
Okres późnej dorosłości następuje po latach najaktywniejszych pod względem zawodowym i społecznym. W okresie wczesnej dorosłości rozpoczyna się pracę, zakłada rodzinę, kształtuje styl życia oraz sieć kontaktów społecznych. W okresie środkowej dorosłości człowiek ma ugruntowaną pozycję zawodową i społeczną.
Zewnętrznym zdarzeniem rozpoczynającym okres późnej dorosłości jest zwykle moment przejścia na emeryturę. Człowiek wówczas zmienia sposób realizowania aktywności zawodowej lub całkowicie się z niej wycofuje. W konsekwencji zmienia się tryb życia oraz obraz własnej osoby (Janiszewska-Rain, 2005). Okres późnej dorosłości dzielony jest na trzy etapy, z których każdy ma swoją specyfikę rozwojową:
- 60.–75. rok życia – młodsi-starsi,
- 75.–85. rok życia – starsi-starsi,
- po 85. roku życia – najstarsi-starsi.
Zmiany fizyczne w procesie starzenia się
|
Seksualność starzejących się mężczyzn
W procesie starzenia się obniża się popęd seksualny u mężczyzn, zmniejsza się zdolność do odbywania stosunków, zdolność do wytrysku, zmniejsza się potrzeba masturbacji, intensywność reakcji jest znacząco obniżona (Lenartowicz, 2013). U mężczyzn następuje obniżenie stężenia testosteronu, co ma swoje emocjonalne i fizyczne konsek...