Główne założenia terapii ACT
Terapia ACT równoważy istotność zmiany i istotność akceptacji, gdyż silnie podkreśla, że wiele rzeczy nie wymaga zmiany, a czasem jest ona po prostu niemożliwa (np. nieodczuwanie lęku). Wówczas praca nad akceptacją, przyjęciem myśli, emocji, doświadczeń takimi, jakimi są, staje się bardzo ważna. Terapia ACT podkreśla, że nie da się unikać cierpienia, lecz można nauczyć się z nim żyć, a próby jego unikania często prowadzą do jeszcze większego poziomu dyskomfortu. Równoważy dydaktykę z nauką opartą na doświadczeniu i rozszerza analizę zachowania na takie obszary, jak: duchowość, poczucie sensu życia, twórczość, kultura, osobiste wartości. Nie wpasowuje się w racjonalizm i konstruktywizm.
Postawa terapeuty ACT
Terapeuta rozmawia z klientem jak równy z równym, niezależnie od różnicy wieku między nimi. Postawa oparta jest na szczerości i szacunku, z uwzględnieniem doświadczenia i mądrości klienta. Terapeuta odwołuje się do doświadczeń klienta jako ostatecznego arbitra, nie dyskutuje z klientem, nie próbuje go do niczego namawiać, nie krytykuje, nie ocenia (w tym jego myśli i emocji). Nie traktuje chorego jak lekarz, który wie lepiej. Zadaje dużo pytań otwartych. Zadaniem terapeuty nie jest „ratowanie klienta”, lecz wspólne tworzenie kontekstu, w którym życie nabiera większego sensu.
Rozumienie problemów w terapii ACT
Podejście ACT opiera się na funkcjonalnym kontekstualizmie – jest on podstawą patrzenia w procesie leczenia. Jego założenia są następujące:
- „Symptomy”, jak każde inne zachowania, mają określoną funkcję i można o nich mówić tylko w kontekście historycznym i sytuacyjnym. Dlatego porównywanie zachowania poszczególnych osób nie ma sensu, jeśli jest oderwane od kontekstu.
- Zdarzenia i fakty nie istnieją bez kontekstu (niepełnosprawność nie istnieje bez oczekiwań i wymagań społecznych).
- Biorąc pod uwagę kontekst zdarzenia, można zrozumieć postawę danej osoby (samo zachowanie to za mało).
- Celem terapii nie jest silna zmiana klienta ani dopasowanie do zewnętrznej „normy”, a szukanie z klientem takiego sposobu funkcjonowania, który będzie dobry dla niego, w zgodzie z jego subiektywnymi wartościami.
Obszary pracy rozwijane w terapii ACT z nastolatkiem:
- Defuzja z myśla...