Wykorzystanie terapii ericksonowskiej w pracy z pacjentką onkologiczną w ciężkim stanie

Metody terapii

Wpływem psychiki na ciało i zależnością układu nerwowego oraz odpornościowego od stanu psychicznego dzisiaj zajmuje się psychoneuroimmunologia (Ader, Cohen, Felter, 1995), a medycyna sama w sobie od początku swojego istnienia. „Jest wielkim błędem naszego czasu, że lekarze oddzielają duszę od ciała” – twierdził Hipokrates. Dwa i pół tysiąca lat później zaczynamy to naprawiać i obecność psychoterapeuty w zespole medycznym, choć powoli, jednak coraz częściej staje się standardem. Te dwa nurty troski o zdrowie człowieka tym są skuteczniejsze, w im lepszym są porozumieniu.

Psychoterapia ericksonowska jest takim sposobem znajdowania dobrych rozwiązań dla poprawy funkcjonowania życia, który opiera się na zaufaniu do nieświadomej, intuicyjnej mądrości człowieka (Rosen, 1997). Język komunikacji jest tu szczególnym narzędziem zmiany. Sposób rozmawiania, wypowiadania sugestii terapeutycznych ma duże znaczenie. Milton H. Erickson, ojciec tej metody leczenia, snuł opowieści terapeutyczne, które miały wprowadzić pacjenta w klimat zmiany. Roztaczał przed słuchaczem możliwości, z których ten korzystał tak, jak chciał, jak mógł i jak potrzebował. Erickson nigdy nie wątpił, że wybór pacjenta jest najlepszym, jakiego może dokonać teraz. Jego zadaniem nie była pomoc choremu w zrozumieniu przeszłości ani sensu swoich wcześniejszych wyborów (choć czasem tak się działo), ale zainicjowanie zmiany. Zmiany możliwej do przeprowadzenia w teraźniejszości (wprowadzonej małymi krokami), sięgającej do dawnych doświadczeń (pożytkując zasoby), by móc mieć tak dobry czas przed sobą, jaki jest możliwy (koncentrując się na przyszłości) (Klajs, 2017).

Zmiana jest właśnie tym, czego bardzo potrzeba pacjentom chorującym onkologicznie. Potrzebują przestać czuć ból, odzyskać nadzieję na zdrowie i nabrać sił na lepsze życie. Potrzebują wyzdrowieć i żyć. Z powodu swojej skuteczności, osiąganej w stosunkowo szybkim czasie, terapia ericksonowska ma wiele do zaoferowania w szpitalu onkologicznym. Zwłaszcza że transowy język interwencji terapeutycznych wykorzystuje hipnozę, będącą stanem, w którym cierpiący pacjenci znajdują ulgę i tym chętniej podejmują współpracę, wyraźnie czując skuteczność procesu psychoterapii (Erickson, Rossi, 2014). Osoba będąca w trakcie hipnozy jest odprężona i z większą łatwością reaguje na sugestie, które zbliżają ją do znalezienia skutecznego rozwiązania dla swoich dolegliwości. Przedstawiony fragment terapii pacjentki i wzmacnianie jej zdrowienia zaprezentuje zastosowanie niektórych narzędzi terapii ericksonowskiej.

Bohaterka, która nie chce potrzebować

Pani Joanna trafiła na oddział chirurgii onkologicznej z powodu ponownego krwawienia w przebiegu leczenia mięsaka Ewinga mięśnia biodrowego. Tę poważną diagnozę usłyszała trzy lata wcześniej, w wieku 32 lat. Cały dotychczasowy przebieg le...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI