Typy osobowości – rozpoznaj własny

Nowości w psychologii

Człowiek w sposób naturalny dąży do szczęścia, a jedną z dróg do niego jest lepsze poznanie i zrozumienie siebie. Warto rozpocząć poszukiwania od określenia typu osobowości, wówczas łatwiej będzie zmierzyć się ze słabościami i w naturalny sposób rozwijać swoje mocne strony.

Osobowość człowieka to zestaw cech psychicznych, które warunkują nasze zachowania w różnych sytuacjach. Stwierdzenie, że każdy z nas jest inny, to w pewnym sensie nadużycie. Już Hipokrates wiedział, że konkretne zestawy cech się powtarzają. Dlatego postanowił podzielić je i nazwać. Korzystając z jego wytycznych, możemy bardzo jasno określić swoją osobowość. Podział jest prosty – Hipokrates wyróżnił cztery podstawowe typy osobowości

Sangwinik 

Pogodny ekstrawertyk, który wyróżnia się pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi. Jest bardzo komunikatywny i chętnie nawiązuje nowe znajomości. Dziś powiemy o nim niepoprawny optymista, zapominalski i beztroski. Ludzie lgną do sangwinika, bo miło spędza się czas w jego towarzystwie.

Choleryk

Człowiek o gwałtownym charakterze – wciąż działa i chętnie rywalizuje z innymi. Ma temperament i często go eksponuje w relacjach. Bardzo charakterystyczne są dla niego wybuchy złości i natychmiastowe dawanie upustu emocjom. Choleryk źle znosi porażki i krytykę ze strony otoczenia. Za wszelką cenę stara się postawić na swoim, jest nieustępliwy. 

Melancholik

Typowa osobowość introwertyczna. Nie okazuje emocji na zewnątrz, ale nie oznacza to, że jest negatywnie nastawiony do świata i ludzi. Bardzo dokładnie analizuje własne emocje, jest wrażliwy na każdy sygnał płynący z otoczenia. Empatia u melancholika jest bardzo mocno rozwinięta, potrafi wczuć się w sytuację innej osoby i zrozumieć jej motywację. Często ma zdolności artystyczne i wysoką wrażliwość na piękno.

Flegmatyk

Cechuje go spokój i wewnętrzna równowaga. Jest introwertyczny, ale zdecydowanie bardziej stabilny emocjonalnie niż melancholik. W życiu flegmatyka wszystko jest dokładnie poukładane. Istotna wydaje mu się rutyna. Jest on cierpliwy, potrafi słuchać. Nie lubi być w centrum uwagi, woli wtapiać się w tło. 

Podział na typy osobowości autorstwa Hipokratesa jest bardzo prosty. Z biegiem lat i wraz z rozwojem psychologii pojawiło się wiele innych klasyfikacji, które są bardziej skomplikowane. Często podczas określania typu osobowości korzysta się z podziału szwajcarskiego psychiatry Carla Gustawa Junga. Zaproponował on bardziej złożony schemat:

  • ekstrawertyk i introwertyk,
  • myślący i czujący,
  • postrzegający i oceniający.

W procesie tworzenia się osobowości człowieka cechy konkretnych typów się przenikają. Niektórzy z nas są, można rzec, typowi, u innych charakter jest bardziej złożony. Jednak świadomość istnienia stałych zestawów cech pomaga w zrozumieniu motywacji i postępowania innych ludzi. Ponadto w dzisiejszym świecie istnieje swoista moda na zmiany. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że introwertyk nie stanie się ekstrawertykiem. Może go tylko udawać, a to na dłuższą metę jest po prostu męczące.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI