Lęk i stres w pracy - jak wpływają na codzienne funkcjonowanie?

Artykuł partnerski

Lęk i stres w pracy to poważne problemy, które mogą spotkać wiele osób. Niestety u niektórych myśli o poniedziałku i konieczności wyjścia do miejsca zatrudnienia, powodują nadmierny lęk. W tym kontekście bardzo duże znaczenie ma zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a także szukanie pomocy w przypadku nadmiernego stresu.

Lęk w pracy, czyli „syndrom poniedziałku"

Lęk jest definiowany jako nieprzyjemny stan emocjonalny, który pojawia się w reakcji na nadchodzące niebezpieczeństwo, które może być rzeczywiste lub wyobrażone. W psychologii znane są takie pojęcia jak „syndrom poniedziałku" i „niedzielna nerwica", które odwołują się do negatywnych odczuć, towarzyszących pracownikom. Taki lęk przed pójściem do pracy jest zwykle jednym z wielu symptomów stresu. Samo pojawienie się lęku raz na jakiś czas nie może być uznane za naprawdę niepokojący objaw, jednak jeśli uczucie to towarzyszy pracownikowi przez większą część czasu, można wysnuć wnioski o przeciążeniu organizmu, nadmiernym stresie, a nawet wypaleniu zawodowym. Lęk przed pracą może dotyczyć wszystkich grup pracowników, a więc nie tylko osób na stanowiskach kierowniczych i managerskich, ale także tych, którzy wykonują prostsze prace umysłowe lub fizyczne. W wielu przypadkach lęk może być powiązany na przykład z mobbingiem w miejscu zatrudnienia, zbyt dużą liczbą zadań, niemożnością sprostania nadmiernym oczekiwaniom, a także zbyt dużą liczbą nadgodzin. 

Jak poradzić sobie z lękiem i stresem w pracy?

W sytuacji, gdy u danego pracownika pojawia się syndrom poniedziałku lub po prostu lęk i stres w sytuacjach zawodowych, dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym. W ten sposób można zmniejszyć obciążenie swojego organizmu. Warto poświęcić trochę czasu na swoje zainteresowania, spotkania ze znajomymi, aktywności sportowe oraz inne działania. Zwykle w trakcie dni wolnych, przypadających na przykład w weekend lub w innym terminie, warto zadbać o swoje zdrowie fizyczne i umysłowe. Zamiast maratonu serialowego lub spotkań towarzyskich do późna, lepiej wybrać się na spacer, przejażdżkę rowerową i lekcję jogi, a także poczytać ciekawe książki i umówić się na spotkanie z koleżanką. Dodatkowo spore znaczenie ma zadbanie o higienę snu, ćwiczenia fizyczne, a także odpowiednie odżywianie. Bardzo istotną sprawą jest również zmniejszenie czasu, poświęcanego na sprawy związane z pracą oraz na korzystanie z mediów społecznościowych. W ten sposób można zadbać również o swoje zdrowie psychiczne. 

Co zrobić w momencie, gdy lęk narasta i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest spotkanie ze specjalistą, który pomoże w trudnych momentach funkcjonowania. Sprawdź stronę hedepy.com.ua, gdzie znajdziesz pomoc również w języku ukraińskim. Rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą jest doskonałą opcją dla osób, które nie potrafią poradzić sobie z nadmiernym lękiem i stresem lub też odczuwają wypalenie zawodowe. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI