Książki psychologia - na jakie tytuły warto zwrócić uwagę?

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

Ludzki umysł to fascynujące narzędzie, pełne tajemnic. Psychologia to dziedzina, wyjaśniająca istotę człowieczeństwa, ludzkie motywacje, traumy, a także zachowanie względem innych. Niebywałą skarbnicą wiedzy na temat psychologii są książki psychologiczne. Odkrycia współczesnej psychologii potrafią zaskoczyć. Warto więc pozostać na bieżąco, aby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące człowiekiem. Najlepsze książki psychologiczne dają szansę na pogłębienie tematów, których próżno szukać w innych źródłach. Służą zarówno specjalistom w tej dziedzinie, jak i niezwiązanym z psychologią osobom. Jak dobrać książki psychologiczne do potrzeb użytkowników? Na które pozycje warto zwrócić uwagę?

Książki psychologiczne - jakie pozycje wybrać? 

Dobre książki psychologiczne to tytuły napisane prostym, zrozumiałym językiem. Przystępny język to gwarancja przyjemności z czytania, a także szansa na wysnucie odpowiednich wniosków. Do zbioru książek psychologicznych należą również opracowania naukowe, które dla przeciętnego użytkownika nie będą pomocne. Najlepsze tytuły poruszające zagadnienia z zakresu psychologii to takie, które odnoszą się do przykładów z życia. Suche dane, fakty nie będą tak sugestywne, jak opis sytuacji, które mogą mieć miejsce w rzeczywistości. Książki psychologiczne mogą poruszać różne tematy. Warto więc wybrać zakres tematyczny, który najbardziej interesuje czytelnika. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji skierowanych do nastolatków, a nawet dzieci. Książki mogą pomóc młodym ludziom zrozumieć mechanizmy rządzące światem, relacjami międzyludzkimi czy zrozumienie samego siebie. Zdrowie psychiczne z biegiem lat stało się wartością, o którą należy dbać równie mocno, jak o kondycję fizyczną. Zgłębianie wiedzy ma przełożenie na codzienne życie. Książki psychologia mogą zaskoczyć Cię bogactwem propozycji i różnorodnością opisywanych zagadnień. 

Książki psychologiczne - pozycje, które warto poznać 

Ogromną popularnością, wśród czytelników na całym świecie cieszy się książka „Inteligencja emocjonalna" autorstwa Daniela Golemana. Pozycja porusza problematykę kontrolowania własnych emocji. Autor daje wyraz tego, jak ważne dla istnienia w świecie społecznym są własne emocje. Książka pomaga w rozwiązywaniu problemów odczytywanie zamiarów i emocji innych, co ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Relacje międzyludzkie zostały szczegółowo opisane na łamach książki Erica Berne „W co grają ludzie". Autor książki przedstawia inne podejście do kontaktów z drugim człowiekiem. Zdaniem autora wielu ludzi dostosowuje swoje zachowania do potencjalnych korzyści, jakie mogą z nich płynąć. Warto poznać inną, ciekawą perspektywę, która wprowadzi w wątpliwość czystość intencji społecznych. 

Do grona psychologicznych bestsellerów zalicza się książkę „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym", której autorem jest Daniel Kahneman, laureat nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Zdaniem autora znaczący wpływ na ludzkie decyzje mają emocje. Przeświadczenie ludzi o racjonalnych, uzasadnionych decyzjach zostaje poddane w wątpliwość. Mechanizmy rządzące podejmowaniem decyzji zostały opisane również na łamach książki „Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje", której twórcą jest Dan Ariely. 

Pozycją, na którą powinny zwrócić uwagę zapalone czytelniczki wartościowej literatury jest książka „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie". Autorka książki, Natalia de Barbaro mierzy się z własnym życiem, ale także bazuje na doświadczeniach innych kobiet. Opisuje wymagającą drogę poznania siebie, swojej roli w społeczeństwie i odrzucenia nakładanych masek. 

Na rynku istnieje wiele książek psychologicznych. Tematyka jest bardzo różnorodna, dlatego każdy miłośnik tej tematyki znajdzie pozycje, skrojone na miarę swoich potrzeb. Światowe bestsellery z tematyki psychologii biją rekordy popularności. Wiedza, na temat ludzkiego umysłu wymaga dalszych badań i wniosków. Odkrycie chociażby rąbka tajemnicy, za pomocą literatury psychologicznej to doskonały sposób na poszerzenie samoświadomości i horyzontów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI