Skutki przewlekłego stresu - 6 chorób, które wywołuje silny stres

Nowości w psychologii

Stres jest naturalną reakcją organizmu na różne nieprzewidziane i negatywne sytuacje w życiu. Może się on jednak różnić swoim nasileniem. Przewlekły i długotrwały stres bardzo często odbija się na zdrowiu. Nie chodzi tu jedynie o choroby psychiczne. Badania potwierdzają silną zależność mózgu od reszty ciała. Przewlekły stres wpływa również na niektóre organy, mięśnie albo problemy z układem pokarmowym. Do jakich chorób może przez to doprowadzić?

1. Zaburzenia hormonalne prowadzące do depresji   

Długotrwały stres powoduje zwiększenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu negatywnie wpływającego na samopoczucie. Jednocześnie obniża się ilość dopaminy i serotoniny w mózgu. To właśnie dzięki tym substancjom łatwiej przekazuje się sygnały między neuronami. Obniżone stężenie tych hormonów prowadzi w niektórych wypadkach do depresji. W takich sytuacjach zaleca się stosować leki na depresję - Wapteka.pl oferuje dla przykładu tabletki na bazie inozytolu i tryptofanu. Pozwalają one poradzić sobie z pierwszymi stadiami choroby. W razie długotrwałych problemów warto udać się do psychologa lub psychiatry

2. Nadczynność tarczycy i choroba Gravesa-Basedowa

Zmiany hormonalne mogą mieć również wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Podwyższenie poziomu kortyzolu powoduje przyspieszanie pracy gruczołu, co prowadzi do nadczynności. Może się to przełożyć na pojawianie chorób autoimmunologicznych. Skutkami są zmiany w przysadce mózgowej lub brak równowagi jodu w organizmie. Zależność między nadczynnością tarczycy a stresem jest szczególnie silna przy chorobie Gravesa-Basedowa. Powoduje ona niezwykłą nerwowość i niepokój. Pojawiają się też objawy fizyczne, takie jak wypadanie włosów. Przy problemach z tarczycą szczególnie ważne jest unikanie sytuacji stresowych. Przy braku takiej możliwości warto zadbać o odpowiednią dietę i jak najczęściej wypoczywać.
 


3. Osłabienie kondycji stawów i inne problemy reumatyczne

Dużym problemem w przypadku przewlekłego stresu jest adrenalina. Co prawda przy chwilowym działaniu ma ona działanie przeciwbólowe, ale jej nadmierne wytwarzanie powoduje szereg problemów. Powoduje ona przesadne pobudzenie organizmu, co wpływa na serce, mięśnie oraz układ odpornościowy. Ma też wpływ na usztywnienie powięzi i ścięgien. Przyczynia się to do przeciążenia stawów, gdzie nadmierne pobudzenie mięśni może powodować silny ból.

Długotrwały stres powoduje również inne problemy reumatyczne, czyli zmiany chorobowe w kościach i stawach. Spięte mięśnie i powięzi mogą wpływać na rotację poszczególnych części ciała. Narażona osoba odczuwa wówczas ból w kręgosłupie, biodrach, barkach i kolanach. Dyskomfort z tym związany wpływa na ciągłe zmiany pozycji ciała, przez co wykształcają się złe nawyki postawy. Prowadzi to do zmian zwyrodnieniowych. Narażone są na nie najczęściej osoby, które pracują cały dzień przy biurkach lub w niewygodnej pozycji. 

4. Przewlekłe bóle głowy i migreny 

Najczęstszym objawem nasilonego stresu są różnego rodzaju bóle głowy. Również one są spowodowane nadmiernym wydzielaniem adrenaliny. Mięśnie nieustannie napinają się i skurzają, przez co narasta uciążliwy ból. Początkowo pojawia się on w okolicach skroni, ale potem przerzuca się również na inne części głowy. Pojawia się wówczas nadwrażliwość na hałas oraz światłowstręt. Może to trwać nawet kilka tygodni, gdzie chroniczny ból w końcu przekłada się na pojawienie migreny. Warto wtedy zadbać o odpowiednie techniki relaksacyjne. Sprawdź na blogu Wapteka.pl jak radzić sobie w stresujących sytuacjach - często kluczowa jest zmiana diety oraz aktywność fizyczna. 
 


5. Zawał mięśnia sercowego oraz udar mózgu

Silny stres wpływa na agregację płytek krwi, czyli ich zlepianieMa to przełożenie na powstawanie skrzepów. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, bo zaczynają blokować się naczynia krwionośne. Może to w skrajnych przypadkach doprowadzić do zatrzymania przepływu krwi. Skrzepy pojawiają się w różnych miejscach układu krwionośnego, co powoduje tak groźne stany jak udar mózgu albo zawał serca. Przy problemach kardiologicznych warto przeprowadzać regularne badania diagnostyczne, co pozwoli uniknąć wielu groźnych chorób. 

6. Nasilone fobie społeczne, schizofrenia i inne choroby psychiczne

Przewlekły stres jest silnie powiązany z fobiami społecznymi, które utrudniają życie społeczne i są przyczyną alienacji. Udowodniono również, że ma on silny wpływ na wyzwalanie pierwszego epizodu schizofrenii. Osoby z problemami psychicznymi najczęściej nie radzą sobie tak dobrze ze stresem jak większość społeczeństwa. Nawet przy wyeliminowaniu swoich przypadłości następują nawroty chorób, co wiąże się z silnym stresem związanym z powrotem do społeczeństwa. W takich wypadkach ważne jest stosowanie leków poleconych przez psychiatrę, co pozwoli wyeliminować część objawów z tym związanych.  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI